Според лидера на ДСБ и съпредседател на "Синята коалиция" Иван Костов ситуацията в страната е много тежка и изисква консолидиране на реформаторско мнозинство в парламента, за да се вземат сериозни мерки за излизане от кризата.
Отваря се много сериозна дупка в бюджета през тази година, каза той при откриването на новата парламентарна сесия и допълни, че се очаква неизпълнението на планираните приходи да е около 20%.
Съпредседателят на сините призова ГЕРБ да се върне на страната на реформата. Според Костов има страх от реформи у всички правителства от 2001 г. досега, понеже всички те са били свидетели каква тежка цена се плаща за тях.
Костов припомни, че през есента на 2009 г. правителството на ГЕРБ е приело своя програма за излизане от икономическата криза, представяйки в нея 10 стратегически цели и 93 мерки за възстановяване на българската икономика.
Ние подкрепяме правителството на ГЕРБ с надеждата, че ще се правят тези реформи, допълни той и разкритикува приетите на 1 април от кабинета нови антикризисни мерки.
Днес си връщаме държавата от мафията,
заяви от парламентарната трибуна лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
Той отбеляза, че кабинетът установява огромни кражби, запушват се пробойните, през които са изтичали пари, разобличават се виновниците за това положение и се търсят санкции за това.
Сидеров попита кога друг път управляващи са имали такова поведение и кога са търсили виновниците дори в собствените си редици.
Нима това не е реформа и движение напред, ние трябва да сме или много заблудени, или злонамерени, за да казваме, че реформите не вървят, заяви лидерът на "Атака".
Има натрупан дефицит, защото вие сте крали, обърна се Волен Сидеров към опозицията. Именно ясната насока, която следва това правителство, ви плаши, точно затова гледате да сложите прът в колелетата на управлението, смята той.
Причината за поведението на Синята коалиция също е страхът, че разравянето на далаверите ще стигне и до тях, каза лидерът на "Атака".Днес започва да се слага ред в държавата и "Атака" помага това да се прави със своята ясна, принципна подкрепа, коментира Сидеров.
Той оприличи дейността на кабинета със строежа на къща.
"Оставете тези, които са започнали да градят тази къща, да работят спокойно - вие сте се събрали и ги замеряте с камъни, а искате да работят. Поне не пречете на работата, ако не помагате, защото така или иначе работата ще върви", каза Волен Сидеров.
Предлагам до 2017 г. да работим по този начин и така успехът ще е неизбежен, заяви още той.
От ДПС определиха като
приоритет на приоритетите представянето на адекватна антикризисна програма,
която да бъде обсъдена от парламента.
Според зам.-председателя на ДПС Лютви Местан представените антикризисни мерки не могат да заменят тази програма, а трябва да са елементи от нея.
Бяха достатъчни само два месеца от новата година, за да стане ясно, че балансиран бюджет в условия на криза е по-скоро химера, отколкото реално постижима цел, отбеляза той и допълни, че само за първите два месеца от тази година е генериран дефицит от
около 1,4 млрд. лева.
Има голяма разлика между планиран и стихийно генериран дефицит, защото стихийно генерираният е ярка индикация за неспособност правилно да се анализират и управляват кризисните процеси, смята Местан.
Според него управляващите от ГЕРБ са прозряли, че "морето не е до колене" едва преди няколко месеца, но вместо да си зададат въпроса кои са причините да се влоши положението, те търсят виновника извън себе си и прибягват до идеологемата за тежкото наследство.
Истинските причини, посочи той, са, че реформите не са проведени.
Местан не отрече необходимостта и от други политики, например борбата с корупцията, но отбеляза, че освен тях, трябва да се проведат и реформите за излизане от кризата.
Разбира се, противодействието на корупцията и организираната престъпност трябва да се освободи от все по-натрапчивите съмнения за политическа пристрастност на проверките, каза той и попита как ще се обяснят повече от сто проверки в общини, управлявани от опозицията, и нито една - в общини, управлявани от ГЕРБ.
Лидерът на БСП Сергей Станшев смята, че трябва да се търси
консенсусна и отговорна антикризисна програма
и инициатор за това трябва да бъде правителството и мнозинството, но управляващите нямали желание това да се случи.
Ако в много кратки срокове този подход не се промени, политическата цена ще я плащате вече вие, много по-бързо, отколкото очаквате, защото има старо римско правило "Хляб и зрелища", обърна се той към управляващите. На зрелища определено сте добри, но все повече на преден план излиза въпросът за хляба, допълни Станишев.
Той определи като "тревожно, когато едва на деветия месец от управлението все по-преобладаващото усещане сред хората е чувството на несигурност и безперспективност и невиждането на ясна линия на управлението на правителството и мнозинството". Правителството все повече създавало впечатлението за панически действия.
"Дори се появи идея, че не е лошо нивата на данъчно облагане да се обявяват като курсовете на централните банки - днес ДДС ще бъде 18%, утре - 22, вдругиден - 24%, в зависимост от това коя страна посещава министър-председателят и каква е ставката на ДДС там", каза Станишев.
Той отбеляза още, че Народното събрание не изпълнява ефективно своите функции за контрол на изпълнителната власт и продължава практиката на лобистки законопроекти. Само в програмата за тази седмица имало 2-3 такива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!