Иван Костов и цялото ръководството на ДСБ подават оставка
Лидерът на партията Иван Костов   
Източник: БГНЕС
251

Ръководството на ДСБ ще подаде оставка на национално събрание на партията на 23 юни. Тогава ще се избира и нов лидер.

Това съобщи на пресконференция председателят на ДСБ - Иван Костов.

Самият Костов няма да се кандидатира отново за лидер на партията, но ще остане и ще работи за дясната идея.

"Съжаляваме за резултатите (от изборите). Те са силно разочароващи. Насрочваме национално събрание на партията на 23 юни, на което нашето ръководство подава оставка и ще бъде избрано ново", посочи Костов.

При обработени близо 96,1% от изборните протоколи коалицията на Демократи за силна България и Български демократически форум (ДСБ, БДФ) получава 2,94% от гласовете на предсрочните парламентарни избори, проведени на 12 май. Въпреки това според лидера на ДСБ няма основание партията да възразява срещу изборите.

Костов предупреди, че

"резултатът от вота не обещава излизане на България от кризата.

Тези, които се правиха на способни да я изведат, за нас очевидно нямат този потенциал. Не е наша работа да коментираме това в днешния ден", каза той.

Костов не пожела да коментира дали ще бъде сформирано програмно правителство. "Цялата отговорност е концентрирана в четири партии. Народът им даде доверие. Те са длъжни да го изведат от кризата. Няма да обсъждаме нашите грешки, а нека да поискаме от четирите парламентарно представени партии да изведат България от кризата", добави той.

"Призоваваме всичките наши симпатизанти да останат сплотени зад нашите ценности и принципи. Всички ние, вашите неуспели кандидати, ще го направим. Няма да се разделим, ще бъдем заедно", каза още Костов.

Иван Костов бе премиер от 1997 до 2001 г. и бе лидер на СДС от 1994 до 2001 г., а от 2004 - на Демократи за силна България. Той бе депутат в 7-то Велико народно събрание и в 36-ото, 37-ото, 38-ото, 39-ото, 40-ото и 41-ото обикновено Народно събрание.

По-рано днес зам.-председателят на ДСБ Радан Кънев обяви във "Фейсбук", че ще си подаде оставката. Няколко часа по-късно медиите съобщиха, че такова решение е взел и Петър Москов, член на националното ръководство на партията.

С оглед на резултатите, включително в района на Варна, реших, че подаването на моята оставка е задължителен ход, каза по-късно Кънев, който беше водач на листата на коалиция ДСБ – БДФ във Варна. "Реално, в България хората, които са с демократични убеждения, които ценят демокрацията, в момента са непредставени в парламента,

това е нечувана ситуация.

И не съм имал съмнение, че ще го има днешното решение – цялото ръководство да подаде оставка", коментира той. (Вж. видео)

"За хората с десни убеждения ГЕРБ не е алтернатива, техният избор беше или да гласуват за ДСБ, или да си останат вкъщи, а те в много голяма степен предпочетоха второто - каза още Кънев. - Така че грешката каква е – не сме стигнали до тях, не сме успели. Не мисля, че са сърдити, просто не са видели алтернатива".

"В цялата предизборна кампания аз не видях изборите, не видях демокрацията, видях война между мафиотски кланове. Явно нямаме място в такава война, няма и да участваме вбъдеще в такава война, ще се опитваме да пренасяме борбата на терена на демокрацията", добави той.

Кънев поясни, че членовете на ръководството на ДСБ ще могат да бъдат преизбрани на предстоящото национално събрание. "Никой от нас няма да остави избирателите си, но очевидно трябва да променим политиката си много сериозно", коментира той.

Кънев бе категоричен, че Иван Костов ще остане в политиката.

Няма да допуснем братоубийствена война, която да разцепи партията, обеща политикът.

Изискват се структурни, организационни и комуникационни промени в ДСБ

и затова ние започваме работа още от днес. Взели сме си поуки и пътят пред нас е чист, коментира пък Петър Москов.

По думите му трябва да настъпи промяна, в която организациите на партията - на национално ниво и по места, действат и осмислят политическите идеи, които се изработват, като ги правят чуваеми.

Москов коментира, че причините за неговата оставка са политическата отговорност, която носи за резултата от изборите в Русе (по данни на РИК-Русе ДСБ-БДФ имат 2,71% или 2954 гласа).

"Той (резултатът) е слаб и смисленото политическо действие като човек, който отговаря за тази кампания, е да подам оставка като член на националното ръководство, защото очакванията и надеждите, които са ми възложени на тези избори, не са били оправдани по начина, по който би било най-добре", обясни Москов и допълни, че това по никакъв начин не означава, че напуска ДСБ.

По думите му новият лидер на ДСБ трябва да бъде различен, а кой ще бъде той, ще реши Националното събрание на партията, което ще се състои в края на следващия месец. "Ние оставаме заедно и ще изпълним всички ангажименти, които сме поели", заяви Москов.

Коментари 251
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

251 коментара
 
- Брей, че си отслабнала! Каква е тайната? - Картофи, лук, чушки, домати, краставици, бамя. - И само това ли ядеш, а месо? - Абе…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Министър Митов и посланик Мартин Макдауъл обсъдиха визите за САЩ

Министър Митов и посланик Мартин Макдауъл обсъдиха визите за САЩ

България Преди 36 минути

Срещата даде възможност за преглед на двустранното сътрудничество

<p>Поставиха електронна гривна за проследяване на Саркози</p>

Поставиха електронна гривна за проследяване на Никола Саркози

Свят Преди 54 минути

Саркози вече ще може да напуска дома си само в определени часове

"Путин няма да рискува да се скара с Тръмп"

"Путин няма да рискува да се скара с Тръмп"

Свят Преди 3 часа

Възможна ли е сделка между Путин и Тръмп?

ВАС рестартира делото за изборите за кмет на София

ВАС рестартира делото за изборите за кмет на София

България Преди 4 часа

Според ВАС АССГ не е приел и всички заключения на експертите

Джеф Безос

Джеф Безос харчи $9 млн. в подкрепа на ваксина срещу „кравешка пръдня"

Свят Преди 4 часа

За тази ваксина учените работят повече от десетилетие

<p>САЩ спират хранителната помощ &ndash; какви са последствията?</p>

САЩ замразяват финансирането на храни за бедстващи държави – какви са последствията?

Свят Преди 4 часа

Финансирането на WFР е напълно блокирано, а бъдещето му остава неясно

Какво се случва с Джъстин Бийбър (СНИМКИ/ВИДЕО)

Какво се случва с Джъстин Бийбър (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 5 часа

Според сведенията Бийбър е присъствал на много от мръсните партита на Диди

<p>Козметичен салон във Варна слагал ботулинов токсин</p>

Разследват козметичен център във Варна за поставяне на ботулинов токсин

България Преди 5 часа

По случая е образувано досъдебно производство

Забраниха на Иман Хaлиф да участва на Световното по бокс в Сърбия

Забраниха на Иман Хaлиф да участва на Световното по бокс в Сърбия

Свят Преди 5 часа

Предстоящият шампионат се организира от IBA

Незабравими кинопреживявания във втората седмица на „Треска за Оскари“

Незабравими кинопреживявания във втората седмица на „Треска за Оскари“

Любопитно Преди 5 часа

14 филмови заглавия ще впечатлят зрителите на KINO NOVA от понеделник

<p>&nbsp;Откриха над 100 отровни змии в двор в Сидни</p>

Властите откриха над 100 отровни змии в двор в Сидни

Свят Преди 5 часа

Това е рекорд за ловците на змии, които обикновено хващат между пет и 15 влечуги на ден

<p>Какво е състоянието на психиатричните болници в страната</p>

Министър Кирилов: Над 30 млн. лв. допълнително са необходими за психиатричните болници за 2025 г.

България Преди 5 часа

Кирилов посочи, че през 2024 г. МЗ е извършило мониторинг в държавните психиатрични болници и е изготвило разчети за повишена субсидия за диагностика

Политически реакции, след като Тръмп наложи санкции на МНС

Политически реакции, след като Тръмп наложи санкции на МНС

Свят Преди 6 часа

МНС разкритикува санкциите, въведени срещу него от Тръмп, като призова своите 125 страни членки да подкрепят служителите му

Снимката е илюстративна

Кученца предсказват победителя на Супербоул 2025

Любопитно Преди 6 часа

Тазгодишната група кученца е готова да развълнува футболните фенове с предсказанията си

<p>Китай трупа злато на фона на засилващата се търговска война със САЩ</p>

Китай трупа злато на фона на засилващата се търговска война със САЩ

Свят Преди 6 часа

Златото се намира в едногодишен възходящ тренд, като достига нови върхове на фона на глобални кризи като войните в Украйна и Газа

Малък самолет се разби при опит за аварийно кацане в Сао Пауло

Малък самолет се разби при опит за аварийно кацане в Сао Пауло

Свят Преди 6 часа

Две тела са открити овъглени в самолета