Н С прие на първо четене Законопроекта за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и Законопроект за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности (Антикорупционния закон) на Министерски съвет.
За законопроекта на МС гласуваха 133, против бяха 70 депутати и 9 се въздържаха. За законопроекта на БСП бяха 69, против 73 и 68 се въздържат
с което той беше отхвърлен. При представяне на становище и двата вносителя – Министерски съвет в лицето на правосъдния министър Цецка Цачева и БСП в лицето на Крум Зарков изтъкнаха, че основната цел на законопроектите им, е ефективна борба с корупцията.
КСНС се провали. Правителството: Няма бойкот
Плевнелиев: Президентът не може да бори корупцията
Радев: Никой не смее да излезе открито и да предяви обвинения
Искате борба с корупцията само на книга – законопроектът ви не е борба, а прикриване на корупцията.
Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на дебатите. „Очевидно, колеги управляващи, не сте узрели за мисълта, че корупцията е до такава степен разпространена в българското общество, че вече е заплаха за националната сигурност и че трябва малко да свалим партийните противоборства“, каза Нинова.
„В този документ какво пише? Тук се казва, че ни липсва обособена структура, която да разследва. Подпис – Бойко Борисов. БСП в своя закон предлага обособена структура, която да разследва. На второ място в стратегията над подписа на г-н Борисов пише: „необходимо е да се създаде такава антикорупционна система, която да гарантира, че усилията на органите няма да зависят от проверяваните и разследваните лица“. „БСП предлага такава система, вие – обратното.
ГЕРБ, които тогава са подкрепили такава стратегия на премиера си, днес пламенно разбиват този законопроект на пух и прах. Що за поведение е това?“, попита Нинова. Според нея, когато се пишат такива
документи за пред Брюксел,
те са много красиви и показват политическа воля за борба с корупцията, но когато нещата опрат до истинска борба с корупцията, тези документи се отричат от собствените си автори.
Радев срещу Цветанов: Някои политици не осъзнават как корупцията загробва България
Лозан Панов: Нов антикорупционен орган ще дублира функциите на съществуващи институции
БСП постави три условия за антикорупционния закон
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обаче подчерта, че законопроектът, който е внесен от Министерски съвет, кореспондира с очакванията на обществото.
Той отбеляза и заслугата на президентската институция за проведения КСНС и изтъкна, че воденият дебат там е бил много продуктивен. „Оттук нататък това, което ще направим днес, е изключително полезно и важно, защото то ще бъда отчетено както от българското общество, също така и от ЕК.
С приетия законопроект на първо четене ще може страната ни до края на годината да има антикорупционно законодателство.
Парламентът е този, който би трябвало да назначава и този орган“, посочи още Цветанов.
Депутатът Хамид Хамид от ДПС похвали предложението науправляващите: „Това е една добра крачка към връщане към нормалността, колеги от ГЕРБ, но от вас се очаква да направите по-голямата крачка-да върнете България в европейския път, още малко остава – отстранете националистите от властта“.
Явор Нотев от ОП заяви, че работи шаблонът, че който не подкрепи и двата законопроекта или поне един от тях, е срещу антикорупцията. Той отправи бележки и по двата проекта като заяви, че му се струва, че има риск от засягане на права, по незаконен и противоконституционен начин. „Ще подкрепим – законопроекта от МС – по силата на убеждението ни, че така или иначе трябва да се заяви воля с борба за корупцията“, каза още депутатът от ОП.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!