За спешната помощ са отделени 1,083 млн. лева, като най-големият дял е за София-град.
За регионалните здравни инспекции са отделени 1,196 млн. лева, за национални центрове - 984 704 лева, за центрове за трансфузионна хематология - 853 400 лева.
Това са все структури, в които не работят администратори, и като съберете сумите, няма да ги изкарате пет милиона, каза министърът.
Една от възможностите за получаване на допълнителни средства в системата на спешната помощ е когато има незаети работни места, по тази причина в София са най-много средствата, каза министърът.
За регионалните здравни инспекции Константинов обясни, че там са били извършвани контролни функции, или са правени измервания или сертификация. От тези допълнителни приходи с нещичко са си увеличили мизерните заплати, каза министърът.
В търговията с лекарства трябва да има прозрачност и да се каже кой какъв пазарен дял има и защо цените са такива, каза пред журналисти в МС днес министърът на здравеопазването Стефан Константинов.
Проблемът с лекарствата не опира до един човек и до едно ведомство.
В близките дни ясно ще бъде обяснено на хората
какви са причините са сегашните цени на лекарствата и какво може да се направи по този въпрос, каза министърът.
Трябва да има конкретен отговор защо цените на определени медикаменти са по-ниски в една страна и по-скъпи в България.
Запитан дали търговете за лекарства ще бъдат върнати от болниците в министерството, Константинов каза, че търговете се правят от болниците, за да не се налага пациентите да чакат лекарства с месеци, ако тръжната процедура се провали.
От тази година Здравната каса има един "могъщ инструмент" - може да договаря още по-ниски цени за лекарствата, отколкото предвидените в Позитивния списък, каза министърът.
Пациентските организации приветстваха преминаването на търговете към Здравната каса, посочи още Константинов.
Идеята за търговете е от добри чувства и ако някъде по трасето добрите чувства са използвани от някого да реализира неправомерно печалба, това ще бъде казано много ясно, подчерта здравният министър.
Константинов даде пресконференцията дни след оставката на Нели Нешева като управител на НЗОК и часове след отстраняването на зам.-министъра на здравеопазването Гергана Павлова.
Коалиция за България пък поиска от парламентарната трибуна оставката на Константинов като здравен министър.
Ако има проблем с цените на лекарствата в България все ми се иска този проблем да бъде решаван от някой друг, а не от прокуратурата. Това каза главният прокурор Борис Велчев.
Той и председателят на ДАНС Константин Казаков се съгласиха, че е редно институциите, които двамата ръководят,
да не се ангажират засега с проверки за т. нар. "здравен октопод".
Велчев посочи, че държавното обвинение няма да се занимава и със сметките за парното, защото това не е негова работа. "Надценявате прокуратурата, ако смятате, че в нея има опитни специалисти, които могат да кажа колко струва едно лекарство", каза главният прокурор.
Велчев поиска и обърна внимание на това, че "в една правова държава има друг ред". "Контролните органи са тези, които трябва да направят анализ на евентуални нарушения извършени в лекарствената политика и ако преценят, че те съставляват престъпление да изпратят преписката в прокуратурата. Такъв е редът!", каза главният прокурор.
Велчев посочи, че отношение към изразходването на тези публични средства имат и МЗ, и неговият инспекторат, и Сметната палата, и Държавната финансова инспекция, и парламентарният контрол върху дейността на органите на изпълнителната власт.
Днес вътрешният министър Цветан Цветанов, главният прокурор Борис Велчев
и председателят на ДАНС Константин Казаков подписаха споразумение за
дейността на специализираните звена за разследване на престъпления срещу
финансовата система и корупционни прояви на лица, заемащи висши
държавни длъжности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!