П арламентът създаде временна комисия за проучване на финансовото състояние на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове и прилагането на регулаторната рамка.
Решението беше взето с голямо мнозинство. По предложение на ГЕРБ комисията беше оглавена от представител на опозицията - за председател беше избрана Корнелия Нинова от "БСП лява България", за заместник-председател - Настимир Ананиев, и за членове - Владислав Николов, Йордан Цонев, Димитър Байрактаров, Чавдар Пейчев, Любомир Владимиров и Мариана Тодорова.
В комисията има по един народен представител от всяка парламентарна група. Срокът й за действие е един месец.
До последно депутатите уточняваха предмета на дейност на комисията.
Първоначалното предложение, внесено от "БСП лява България", Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ, предвиждаше комисията да провери и ефективността на надзора върху пенсионните фондове. Окончателната редакция беше изработена след консултация между парламентарните групи.
Менда Стоянова все пак призова колегите си от ГЕРБ да подкрепят създаването на тази комисия, за да няма публикации в медиите, че ГЕРБ отварят чадър над КФН.
"Това е класически пример за разликата между отговорно политическо поведение и популистко поведение", заяви в реплика към Стоянова лидерът на ДПС Лютви Местан.
В хода на дискусията от "БСП лява България" обявиха, че анкетната комисия е вот на недоверие срещу комисията по бюджет и финанси. Георги Кедиев обяви, че политическият чадър, които е сложен над банковата система в България - Иван Искров, назначен от ГЕРБ и пазен от ГЕРБ, е довел до загубата на 3,7 милиарда лева в КТБ.
В момента бюджетна комисия не си върши работата и затова от БСП напуснаха залата по време на последното заседание, защото манипулирахте вота, обърна се Кадиев към Менда Стоянова, припомняйки спорния начин, по който беше гласуван заемът за 16 млрд. лева.
С тази теза категорично не се съгласи Мартин Димитров от Реформаторския блок, който обяви, че групата му подкрепя създаването на такава комисия, но не я разглежда като вот на недоверие към бюджетната комисия. Тази комисия не трябва да се занимава с политиканство, тя трябва да провери дали са проверявани, как са проверявани фондовете, има ли нужда да променим законодателството, за да е по-добър контролът, обясни Димитров.
Той обвини БСП, че те също са подкрепили с гласовете си Иван Искров и Цветан Гунев преди време и е голяма демагогия днес да обвиняват други за тези назначения.
В комична ситуация по време на дебатите изпадна депутатът от Реформаторския блок Гроздан Караджов. Подобно на своя колега Мартин Димитров той обяви, РБ подкрепя създаването на тази комисия, но не подкрепя тезата, че тя е вот на недоверие към бюджетната комисия. Караджов стигна до там да обяви, че Реформаторският блок не е подписал искането за създаване на комисията - подписал го е единствено Радан Кънев. Това предизвика бурна реакция на депутати от БСП, а Хасан Адемов от ДПС дори занесе на трибуната списък на подписаните. От него стана ясно, че дори самият Гроздан Караджов е сложил своя подпис под въпросното искане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!