На предстоящите на 5 юли парламентарни избори за втори път след демократичните промени ще избираме депутати и мажоритарно.
На първите многопартийни избори през 1990 г. 400-те депутати във Великото Народно събрание бяха избрани по смесена система - 200 мажоритарно и 200 - с партийни листи.
На предстоящия вот всеки избирател ще може да гласува с две интегрални бюлетини като подчертава избора си - за личност, в повечето случаи издигната от партия или коалиция, и за партийна листа.
Мажоритарно обаче ще бъдат избрани само 31 народни представители - по един от всеки избирателен район, събрал най-много гласове.
Мнозинството въведе мажоритарния елемент след многократни настоявания от страна на президента Георги Първанов.
Обявените от основните играчи кандидати очертават интересна надпревара на места.
В София само Синята коалиция и НДСВ издигат като мажоритарни кандидати известни партийни лидери.
В 23-ти избирателен район в столицата, включващ районите: "Витоша", "Изгрев", "Красно село", "Лозенец", "Младост", "Панчарево", "Студентски" и "Триадица", кандидатът на сините е Иван Костов.
Срещу него БСП противопостави бившия зам.-министър на финансите Георги Кадиев, който напусна този пост заради несъгласия с водената от Орешарски политика. Кадиев, който е общински съветник, неведнъж се е изказвал и срещу съюза на БСП с ДПС.
ГЕРБ издигна в същия район слабо познатия досега преподавател по корпоративни финанси проф. Борис Грозданов.
НДСВ заложи в 23-ти район на капитана на националния волейболен отбор Пламен Константинов. ДПС не издигна мажоритарен кандидат, но водач на листата им тук е също спортист - бившият футболист Емил Кременлиев.
Лидер вкара в надпреварата актьора Антон Радичев.
В 24-ти избирателен район един срещу друг се изправят вицепремиерът и министър на образованието Даниел Вълчев от НДСВ, лидерът на СДС Мартин Димитров и организационният секретар на ГЕРБ Красимир Велчев.
БСП издигна директора на Агенцията по енергийна ефективност (АЕЕ) Таско Ерменков.
24-ти район включва: "Възраждане", "Искър", "Кремиковци", "Оборище", "Подуяне", "Сердика", "Слатина" и "Средец".
В 25-ти избирателен район един срещу друг са председателят на младежкия ГЕРБ Моника Панайотова, общинският съветник от БСП Петър Курумбашев, продуцент на студентското предаване "Ку Ку" в началото на 90-те години, влязъл в политиката от "Гергьовден", бившият председател на парламента Огнян Герджиков от НДСВ и зам.-председателят на ДСБ Екатерина Михайлова.
Мажоритарен кандидат на "Атака" в района е журналистката от телевизия СКАТ Калина Крумова.
Председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов е мажоритарен кандидат във Велико Търново. Случайно или не Цветан Цветанов се казва и кандидатът на "Ред, законност и справедливост" в старопрестолния град. Левицата издигна тук професорът историк Андрей Пантев.
В Бургас ще се срещнат напусналият неотдавна БСП историк проф. Божидар Димитров - кандидат на ГЕРБ, лидерът на "Атака" Волен Сидеров, областният управител и бивш депутат от левицата Любомир Панталеев - кандидат на "Коалиция за България", зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев.
Адвокатът Вълчо Чолаков е мажоритарен кандидат и водач на листата на Синята коалиция в черноморския град. Лидер издига бившия енергиен министър Мирослав Севлиевски.
Във Варна един срещу друг са министърът на държавната администрация Николай Василев - НДСВ, бившият областен управител на Добрич и депутат, професорът ортопед Димитър Камбуров - Синята коалиция, рекламният бос Красен Кралев - Лидер, и бившият приближен на Иван Костов Димитър Абаджиев - кандидат на РЗС.
ГЕРБ издигна в морската столица коремния хирург д-р Красимир Петров.
В Кърджали един срещу друг се изправят лидерът на ДПС Ахмед Доган и издигнатият от ГЕРБ известен скулптор Вежди Рашидов, от години опонент на Доган. Неофициално се говори, че на Рашидов не веднъж е предлагано от различни партии да влезе в политиката, но той едва сега приема поканата на Бойко Борисов. РЗС издигна в района брата на отец Боян Саръев - адвокатът Филип Саръев
БСП заложи в Кърджали на местния лидер на социалистите Милко Багдасаров. Синята коалиция - на бившия министър на образованието Веселин Методиев.
В Благоевград срещу лидера на РЗС Яне Янев, който е роден в Сандански, ДПС издигна кмета на Гърмен Ахмед Башев, който през март бе арестуван от ДАНС след обвинения от лидера на РЗС за проповядване на радикален ислям в общината.
Кандидати в района са и кметът на Разлог Любен Татарски - ГЕРБ, и говорителят на НДСВ Станимир Илчев.
В Плевен изненадващо опоненти се оказаха бившият вътрешен министър Румен Петков, издигнат от БСП, и главният секретар на МВР по време на неговото управление Илия Илиев, издигнат от РЗС. Илиев подаде оставка след скандал, а през март бе арестуван за превишаване на властл като по-късно обвиненията не бяха доказани.
Издигнатата от ГЕРБ в Пловдив Менда Стоянова пък е била директор на данъчната дирекция в града, докато министър на финансите е Милен Велчев, който сега е мажоритарен кандидат на НДСВ в града.
Синята коалиция издигна бившия шеф на разузнаването Димо Гяуров, а "Коалиция за България" - колоритния бивш депутат, сега шеф на университетската болница в града д-р Илия Баташки, запомнен в парламента с пиперливия си език.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!