Вотът на недоверие за политиката в сферата на енергетиката е абсолютно несъстоятелен, както и самият начин на неговото внасяне - ще го внасяме, няма да го внасяме, пък ей сега пишем мотивите.
Това заяви на пресконференция в Русе председателят на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев по повод внесения четвърти пореден вот на недоверие към правителството.
„Да, състоянието на енергетиката е тежко, никой не го отрича, само че кой я докара до това състояние”,
попита Станишев, като посочи, че от ГЕРБ са започнали да обмислят мотивите си, едва след като са обявили, че ще внесат вот на недоверие към кабинета „Орешарски”.
Според Станишев самото внасяне на вота изобщо не цели задълбочена и смислена дискусия за енергетиката. „Цели се предизборен ефект и е неуважение и към темата, и е гавра с гражданите, и с европейските избори. Вместо да се водят европейски дебати за това каква България искаме да видим в ЕС, кое не ни харесва и как да го променим, как да ни уважават повече, как да имаме повече самочувствие”, категоричен бе лидерът на социалистите.
„Като цяло мотивите на ГЕРБ за вота на недоверие описват наследството, което заварих, когато стъпих в длъжност –
хроничен финансов дефицит, влошено финансово състояние на държавните дружества, несигурност, липса на финансови средства за инвестиционни и ремонтни дейности”, заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, цитиран от агенция „Фокус”.
„Видях конкретни забележки за това, че не е изготвена енергийната стратегия. Аз вече казах публично – тя е готова, но ще я обсъдим след изборите в спокойна обстановка. Поех ангажимент след изборите да поканя представители на всички политически сили и на срещи за диалог по стратегията. Не искам тя да е поредната стратегия, а стратегия, около която има консенсус”, посочи още той.
„Напънала се планината и родила мишка".
Така на свой ред енергийният експерт и депутат от Коалиция за България Таско Ерменков коментира мотивите, с които ГЕРБ внесе вота на недоверие.
Депутатът и енергиен експер се спря на част от изброените във вота мотиви – липса на визия в развитието на енергетиката, груба намеса в дейността на ДКЕВР, провал на „Южен поток” и задлъжнялост на енергийната система.
„ГЕРБ успяха правилно да определят проблемите, но не им поставиха правилното място - ако ги бяха поставили през периода 2010 – 2013 г., щяха да отговарят точно на ситуацията”, коментира още Ерменков и съжали, че ГЕРБ се развива по-бавно, отколкото реалността и поради това винаги закъснява с около година в своите констатации.
„Човекът, който публично заявяваше по отношение на предишния председател на ДКЕВР – „Аз на Семерджиев ще му кажа да направи това или онова; ще го скастря”, да говори за политическа намеса в работата на ДКЕВР е почти равносилно на цинизъм”, обясни Ерменков, визирайки изказвания на бившия премиер Бойко Борисов.
„Няма никакви основания да има стартирала процедура по отношение на промените в Закона за енергетиката свързани с Южен поток”, посочи още Ерменков по отношение на твърденията на опозицията, че Европейската комисия е започнала процедура срещу страната ни. „Руската страна не е диктувала никакви предложения за закони към вносителите на тези поправки”, категоричен депутатът, който заедно с Явор Куюмджиев е един от авторите на спорния закон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!