О т влизането на България в Европейския съюз издръжката на живота у нас се повишава с 46% – от 384 лв. месечно до 562 лв. към края на 2013 г., съобщиха от пресцентъра на КНСБ.
Основна причина за този ръст са увеличението на регулираните цени – на електроенергията с 35%, на топлоенергията с 45%, както и увеличаването на цените на акцизните стоки – с близо 89%.
Минималната работна заплата за този период се е увеличила до 340 лв. и е 39% от средната за страната. Минималната пенсия се е повишила от 103 на 150 лв., а средната пенсия наближава, но не достига 300 лв., което е далеч под необходимото за издръжката на живот, посочват още от КНСБ.
Реализираният преди кризата последователен икономически растеж от над 6% няколко поредни години даваше основания за очаквана ускорена адаптация на доходите в България спрямо европейските страни с по-ниска степен на развитие, но тези надежди бяха попарени от кризата.
Вместо да се ускори кохезията, се задълбочиха противоречията и разликите в няколко разреза: между северните и южните страни-членки; между старите и новите страни членки; между тези в Еврозоната и страните от "периферията"; и не на последно място – между двете най-бедни страни (България и Румъния) и останалите бивши соцстрани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!