Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда "Подкрепа" излизат от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) и няма да участват в заседанията, докато няма смислен диалог, закани се президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Двата синдиката ще организират протестно шествие на 30 ноември и митинг пред Народното събрание.
Президентът на "Подкрепа" Константин Тренчев пък обяви начало на подписка в цялата страна, за да се уверят в готовността за национална еднодневна стачка.
Двете причини за нашето недоволство са ясни
- нарушено е споразумението ни с управляващите, изпразнен е диалогът ни от съдържание, причина за решението ни е и планираното отнемане на клас прослужено време за работещите и намерението за увеличаване на пенсионната възраст, заяви Пламен Димитров.
"Призоваваме всички наши структури по места да попитат депутатите от съответния избирателен район как ще гласуват за нещо, което тежко накърнява правата на избирателите", посочи К. Тренчев.
"Ще искаме лична среща на най-високо ниво с премиера, защото той има отговорност за действията на своя екип и предполагам, че това ще стане следващата седмица", добави шефът на "Подкрепа".
Във вторник, 22 ноември, ръководствата на синдикатите ще се срещнат с
парламентарната група на ГЕРБ.
Основните несъгласия на синдикатите са заради предложения на финансовия министър Симеон Дянков за увеличаване на пенсионната възраст и за отмяната на т.нар. "клас прослужено време".
"Нито спестените суми от 51 млн. лв., нито ускорените реформи през следващата година могат да обосноват подобно тежко нарушение на договорения режим на споразумението, под което стоят подписите на премиера, работодателите и синдикатите", твърди Димитров.
"Не приемаме вдигането на възрастта за пенсиите. Показахме, че има и други източници за подобряване на събираемостта в хазната", продължи той. Шефът на КНСБ обвини министър Дянков в лъжа.
"два пъти поставих въпроса дали има намерение за промяна в пенсионната система, той отрече, два дни по-късно заместникът му Владислав Горанов говори точно обратното. Ще продължим да браним доплащането за клас, защото то стимулира работещите да остават на работното си място", заяви Димитров.
Часове по-късно министър-председателят коментира по Би Ти Ви:
"Синдикатите също носят отговорност,
че толкова много години са виждали как влакът лети към пропастта, а не са протестирали.
Не съм доволен от Тотю Младенов. Карал съм му се много пъти и последния път мисля, че той разбра, че това му е жълтият картон. Не съм доволен, той не е синдикален лидер, а министър. Ролята на министъра не е да се прави на добър, той трябва да каже и лошите вести", заяви Бойко Борисов.
На въпрос колко време дава на Тотю Младенов, Борисов каза: "Ако се наложи още веднъж да обяснявам на хората защо трябва да се направят тези мерки".
В същото време
Асоциацията на индустриалния капитал в България декларира, че подкрепя предвижданите от правителството реформи в пенсионната система
и настоява да отпаднат "класовете за прослужено време" не само в публичния, а и в реалния сектор.
Асоциацията на индустриалния капитал подкрепя увеличаването на възрастта за пенсиониране и на годините за трудов стаж, необходими за придобиване на право на пенсия.
Въздействието на икономическата криза, съчетано с демографските проблеми в страната, обективно налагат промени в пенсионната система, се посочва в съобщение на асоцицията.
В България годишно придобиват право на пенсия около 90 000 души, като две трети от тях остават да работят, отбелязват от асоциацията и настояват да се преразгледат и правилата за ранното пенсиониране.
Преди дни Българската стопанска камара (БСК) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) заявиха, че също подкрепят премахването на т.нар. класове.
От БСК препоръчват да се преразгледа системата за ранно пенсиониране, тъй като съотношението между работещи и пенсионери се влошава.
водещи икономисти в анализите си обосноват с цифри решението на правителството за увеличение на
пенсионната възраст.
КНСБ и "Подкрепа" заплашват с голяма стачка
Синдикатите също носят отговорност, че толкова много години са виждали как влакът лети към пропастта, а не са протестирали, каза премиерът Борисов по повод заплахите за национална стачка
20 ноември 2011, 17:21
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!