Зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, който изпълнява длъжността министър по време на отпуска на Цветан Цветанов, ще бъде изслушан в парламента днес по случая в Катуница, по предложение на депутатите от „Атака".
Депутатът Михаил Миков от БСП възрази срещу това прието с мнозинство предложение, защото според него,
уговорките между ГЕРБ и „Атака" продължавали.
„Стигна се до това, за което сте се разбрали - да пробутате на Народното събрание да бъде изслушан зам.-министър. Не може по такъв селски и тарикатски начин да омаловажавате искането за изслушване на премиера Бойко Борисов и вътрешния министър Цветан Цветанов", заяви Миков.
Групата на Коалиция за България иска изслушване в парламента на вътрешния министър Цветан Цветанов относно причините, довели до сблъсъците в село Катуница и нарушаването на обществения ред в цялата страна.
Според БСП, това трябвало да стане още днес, но мнозинството отхвърли предложението.
И съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов поиска същото, но настоя в Народното събрание да говори премиерът Борисов, тъй като партията му ДСБ отдавна е снела доверието си от Цветанов и няма защо да го слуша.
Парламентарната група на Синята коалиция предложи сформиране на временна анкетна комисия за оценка на адекватността на действията на МВР.
Лидерът на „Атака" Волен Сидеров предложи парламентът да почете с едноминутно мълчание паметта на загиналото 19-годишно момче Ангел Найденов от село Катуница.
„Не бива да превръщаме парламента в изразител на тенденции, които в момента не работят за единството на държавата", отговори му председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
Зам. -председателя на „Атака" Павел Шопов остро възрази, че друга тема в България няма днес. „Основната тема е - какво да се направи с циганската престъпност. Страната се тресе от протести и полицейско насилие", заяви той.
Според Георги Пирински от БСП с предложения от ГЕРБ дневен ред, парламентът едва ли не казва, че нещата си вървят по пътя и не се поглежда в очите една кървяща рана. Но предложението на „Атака" не се прави с цел да се открият действителни причини за проблемите в страната, а да се налее масло в огъня и парламентарната трибуна да се използва за антидържавно и антибългарско поведение, заяви депутатът, което пък вбеси Сидеров.
След това парламентарната група на
„Атака" внесе проект за декларация
за приемането на комплекс от мерки и приемането на пакет от промени и нови закони за борба срещу циганската престъпност.
В този текст се обявява, че всички досегашни управляващи са подценявали, неглижирали и отлагали решаването на комплекса от проблеми, касаещи важни елементи от националната сигурност на страната.
„Атака" иска незабавно широк и обективен парламентарен дебат по въпросите за циганската престъпност, както и да бъдат предприети комплекс от мерки на законодателната, изпълнителната и съдебната власт.
С декларацията, внесена от групата в парламента, се призовава президентът да свика Консултативния съвет за национална сигурност (което той вече стори), но с друга тема - „Циганската престъпност - опасност за националната сигурност".
От „Атака" предлагат поправка в Наказателния кодекс, позволяваща употреба на огнестрелно оръжие при защита на личната собственост, без да се търси отговорност за това; приемане на закон за създаване на доброволни отряди за защита на собствеността и селскостопанската продукция; въвеждане на строги мерки относно адресната регистрация и разрушаване на незаконните гета по градовете и селата и също така - въвеждане на смъртно наказание за особено жестоко убийство.
Депутатите от мнозинството отхвърлиха предложението на "Атака".
И зам.-председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан прочете декларация, в която се посочва, че
"ако някой цели да използва страстите за предизборни цели, трябва час по-скоро да се вразуми, защото тази игра е опасна".
„В една правова държава, член на ЕС, отговорността за гарантиране на върховенство на закона, здравето и сигурността на гражданите, е на правителството. Това е големият проблем, който трябва да се дебатира в Народното събрание. Всеки, който е нарушил закона, трябва да получи справедлива присъда. В демократичните общества съдът ги дава, а не улицата", подчерта Лютви Местан.
И
ДПС подкрепи създаването на Временна анкетна комисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!