К атастрофални последици очакват българските въоръжени сили, ако те не се освободят от зависимостта си от старо руско оборудване и поддръжката му, заявява служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов в интервю за Би Би Си.
Според него фактът, че се разчита на остаряла техника от съветско време, за която все още са нужни резервни части и поддръжка от Русия, е резултат от 10-15 години на лошо управление на българските въоръжени сили.
В интервюто за Би Би Си Шаламанов изразява безпокойство от проруските настроения в България.
По думите му на изборите на 5 октомври няколко партии са дали по-висок приоритет на сътрудничеството с Русия и присъединяването към Евразийския съюз, отколкото на подобряването на равнището на интеграция на страната в НАТО и ЕС.
„Това създава напрежение и недоразумения, включително във въоръжените сили“, заявява служебният министър.
Шаламанов посочва още, че в условията на сегашната конфронтация на НАТО с Русия, заради ролята ѝ в конфликта в Украйна, България е принудена да разчита на съседите си Гърция и Румъния за охраната на собствените си черноморски граници.
„Критичният сектор е най-вече противовъздушната отбрана,
тъй като всички радари, ракетни комплекси земя-въздух и изтребители са произведени в Съветския съюз, а поддръжката, особено на изтребителите, зависи до голяма степен от модернизирането на двигателите и друго оборудване в Русия“, продължава Шаламанов.
България в момента отделя едва 1.3% от годишния си бюджет за отбрана
при поставена цел от НАТО най-малко 2%, отбелязва Би Би Си.
Изданието допълва, че други армии от бившия Варшавски договор са прибегнали до разнообразни стратегии, за да прекратят зависимостта си от остарялата техника от съветско време.
През 2013 г. Полша стартира най-големите военни покупки, извършвани от член на НАТО, а бюджетът за отбрана достигна 1.95% от БВП. През 2009 г.Унгария пък замени своите изтребители МиГ с „Грипен“, допълва изданието.
След България Словакия е най-уязвимата сила в НАТО по отношение на демодирана военна техника - около 70 процента от супохътната техника на словашката армия и 90 процента от нейните муниции са с изтекъл срок на експлоатация според Централния институт за европейска политика в Братислава.
Преди седмица вицепремиерът на Русия Дмитрий Рогозин и българското външно министерство влязоха в косвен диалог, след като правителството обяви, че има намерение да замени остарелите руски бойни самолети и ще закупи американски изтребители F-16.
Тогава Рогозин написа в „Туитър“ по адрес на министъра на отбраната: „Някой си Шаламанов убедил премиера Близнашки още веднъж да предаде Русия“.
„България е суверенна държава, която взема самостоятелни решения, свързани със сигурността си. Те не подлежат на коментар от страна на висши представители на други държави“, отговори на свой ред служебният министър на външните работи Даниел Митов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!