„Първият ден от болничния изобщо не трябва да се плаща, за да се сложи край на издаването на фалшиви болнични, а втория и третия ден да се плащат 100%”,заяви в ефира на „Здравей, България” по NOVA икономистът Владимир Каролев.
Предложението му е свързано с предположението, че хората масово си взимат болничен само за ден – обикновено в понеделник или петък, само за да удължат уикендите си. „Сигурен съм, че това ще намали значимо желанието на хората да си взимат болничен за един ден“, смята икономистът.
Експерт: Ще накажем истинските болни, а не фалшивите
Вдигат детските помощи, Петков: Болничните тепърва ще се обсъждат
Свалят обезщетението за болнични с 20%, бизнесът не е доволен
Каролев сравни отсъствието от работа заради мними заболявания с кандидатстването за инвалидни пенсии
– колкото повече пари е готова да плати държавата, толкова повече „болни” ще се появяват.
Общопрактикуващият лекар Гергана Николова пък обясни издаването на много болнични листове с някои законови разпоредби. Тя каза, че според правилата е длъжна да напише болничен например на шофьор, който вечерта се напива и на следващата сутрин е неработоспособен.
„Всеки който лекува деца издава малко повече болнични“,
уточни д-р Николова и говори за случай в Ихтиман, където лекар беше посочен като пример за издаване на много болнични.
Николова разказа, че това е лекар, който е издавал болнични на роми, работещи в предприятие по ромска заетост и повечето имат по 4-5 деца. Тя е категорична, че е смешно да се твърди, че роми плащат на лекари, за да им издават болнични.
Целия разговор вижте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!