П редложението при управление на моторно превозно средство в населено място със скорост с над 60 км/ч, да се наказва с лишаване от свобода до три години, не се прие на второ четене от депутатите. Те гласуваха промени в Наказателния кодекс.
„За“ 15 гласуваха народни представители, „против“ бяха 62 народни представители, а 54 се въздържаха.
Сега например за до 50 км/ч над позволеното глобата е 300 лв., а за всеки 5 км/ч отгоре ни наказват с още 50 лв.
Данаил Кирилов от ПГ на ГЕРБ обясни, че след тежък дебат и надделявайки аргумента за защита на здравето и живота на хората правната комисия е подкрепила предложения текст.
Драстичен скок на глобите за превишена скорост
КАТ започва да спира от движение колите със затъмнени стъкла
Георги Свиленски от „БСП лява България“ заяви, че високата скорост е голямо нарушение, но не е ясно как ще се изпълнява текстът на практика.
„Това че сега казваме, че ще ги вкараме в затвора
няма да намали жертвите по пътя, да не говорим, че в затворите няма и място, където тези хора да си излежат присъдите“, коментира той.
Искрен Веселинов от ПГ на Патриотичния фронт обясни, че в населените места трябва да има санкция за водачите, които превишават позволената скорост. „Въпросът е обаче дали тази санкция трябва да бъде наказателна“, допълни народният представител.
Четин Казак от ПГ на ДПС посочи, че темата предразполага към популизъм.
„Не всяко противоправно деяние трябва задължително да бъде квалифицирано като престъпление и да бъде наказуемо с лишаване към свобода. Има други механизми и санкции, с които може да се санкционира противоправното поведение“, коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!