Д оговорът за добросъседство между България и Македония се дължи на куража на македонския премиер Зоран Заев.
Това заяви българският зам.-министър-председател Красимир Каракачанов в интервю за NOVA.
Какви са реалните ползи от подписания исторически договор със Скопие
Историческият договор подписан в Скопие, нечуван интерес, как реагира ЕК
Знаковият документ беше подписан от Заев и колегата му Бойко Борисов вчера в Скопие. С него двете страни взаимно признават общата си история и поемат ангажимент за разлчини общи проекти.
Договорът раздели обществеността в Македония, където националистическата опозиция от ВМРО-ДПМНЕ отказа да го подкрепи. В деня на подписването в Скопие имаше малък протест, а напрежението в част от македонското общество стана видимо и от въпросите на някои журналисти на пресконференцията на Заев и Борисов.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ИСТОРИЧЕСКИЯ МОМЕНТ
"Освен опозицията, немалка част от чиновниците също го саботираха", заяви Каракачанов за македонският премиер и отчете куража му.
Българският политик потвърди, че между Бойко Борисов и лидера на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски е имало протоколна среща на 4 очи. Груевски беше премиер на страната между 2006 и 2016 година.
"Относно анти-българската политика на Груевски - тя е факт, което е странно, при положение че баща му е български гражданин. Половината ръководство на ДПМНЕ, те или родителите им са с български паспорти", заяви Каракачанов.
Той допълни, че договорът изчиства "рецидивите" на водената досега "глупавата" политика на противопоставяне между двете страни. Лидерът на българското ВМРО обаче изтъкна, че противопоставянето съществува само на управленско ниво, а между хората тези въпроси отдавна са решени.
Как реагира САЩ на договора между България и Македония
Проекта на Договора може да прочетете ТУК
"120 000 македонци поискаха българско гражданство. Всяка година около 1000 момчета и момичета от Македония идват да учат в български учебни зведения. Всеки 4-ти гражданин на България произхода му е от македонските земи. Проблемът между хората отдавна е решен", смята вицепремиерът.
Националистът оправда факта, че някои македонци са анти-български настроени със случилото се по земите им през последните 100 години и с факта, че много българи също не са наясно с историята на страната си.
Каракачанов изтъкна, че няма нужда общи исторически фигури като Гоце Делчев, който сам се е определял като българин, да се разделят.
"В договора е написано, че ще има съвместна комисия, която ще работи с автентични документи, а не с пропаганда",
допълни вицепремиерът.
"Този договор ще бъде заверен в ООН. Когато някоя от държавите го наруши, има последици", изтъкна още Каракачанов.
Той заяви, че като лидер на част от българските националисти не е бил "дразнител" по темата за Македония, а "катализатор на процестите", които текат в момента.
"Никога не съм си мислел, че един ден аз ще съм министър на отбраната и ще гостувам в македонското министерство", заяви председателят на ВМРО.
Документът, с който София и Скопие се ангажираха с добросъседство, приятелство и сътрудничество беше подписан в деня преди Илинден, който е официален празник в Македония. Днес се чества и 114-тата годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание срещу османската власт в Македония.
Тази сутрин Заев и Борисов заедно се поклониха пред гроба на Гоце Делчев, убит в навечерието на въстанието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!