З а нейното избиране днес в НС гласуваха 139 депутати „за”, 24 - „против” и 11 - „въздържали се”. Тя бе единствената кандидатура за поста, издигната от депутати от ГЕРБ и получи подкрепата на ДПС.
Караиванова работи във финансовото министерство от 2003 г., цялата ѝ кариера преминава в дирекция „Национален фонд”- отговаря за еврофондовете преди и след присъединяването на България към ЕС, международните финансови институции и управлението на държавния дълг.
От декември 2012 г. до февруари 2013 г., Караиванова беше зам.министър на финансите в първия кабинет „Борисов”, в момента е също на тази държавна позиция.
„Натрупаният управленски опит и квалификациите й са предпоставка за компетентно и отговорно управление на Комисията за финансов надзор”, заяви по време на представянето й в пленарна зала председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Опозицията обаче не съгласна. „Грубо се нарушават процедурите по избора на председател на КФН”, тъй като не е спазен срокът за двуседмично публично обсъждане на кандидатурата, коментира депутатът от БСП Румен Гечев и допълни, че в ръцете на финансовия министър се съсредоточава несъразмерно голяма власт, тйй като той е в основата на издигането на Караиванова начело на регулатора.
Депутатът от БСП лява България направи предложение да бъде спряна процедурата до постигане на изпълнение на правилата за избор, но народните представители го отхвърлиха.
По повод атаките срещу Караиванова, че е имало плащания от страна на Корпоративна търговска банка към нея, председателят на комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова представи вчера писмо от новия председател на КФН и съпруга й, в което се посочва, че няма такива плащания.
„Няма да правя ревизия на предишното управление на КФН”, заяви днес Карина Караиванова, след гласуването в парламента.
Междувременно премиерът Бойко Борисов назначи Маринела Петрова за заместник-министър на финансите. Тя ще заема мястото овакантено от Караиванова.
Петрова е магистър по специалността „Социално-икономическо планиране“, придобита в Университета за национално и световно стопанство, и магистър по „Европеистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Следдипломната ѝ квалификация, в образователни институции в Австрия, Япония, Обединеното кралство, САЩ и Холандия, е в областта на анализа на икономическите политики, финансовото и макроикономическото прогнозиране, координация и управление на икономическите политики в ЕС, и умения за водене на преговори.
От октомври 2010 г. досега е директор на дирекция „Икономическа и финансова политика“ в министерството и има пряка отговорност в подготовката на присъединяването на страната ни към Европейския паричен съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!