"Капитал": Кой наднича от тъмната стаичка
Източник: netinfo
4

Наблюдатели на изборите в България?!

Тези, които си спомнят първите години демокрация и времето на Жан Виденов знаят какво означава това - в буквалния смисъл и за авторитета на страната. Останалите най-лесно могат да си представят картини от бившите съветски републики - Киргизстан, Грузия, Молдова напоследък... Гана, Ирак и Афганистан по-надалеч. И никоя от тях не е член на Европейския съюз.

Преди десетина години, когато за последен път посрещахме експерти от Съвета на Европа, за да видят дали управляващите няма да фалшифицират вота за народни представители или за президент, България беше още далеч дори от мечтата за европейското членство.

Тази седмица заради прекрояването на изборното законодателство,  което поставя под въпрос демократичните процеси в страната, неправителствени организации поискаха чуждестранни наблюдатели за предстоящите избори за европейски и български парламент.

След дълги месеци на противоречиви сигнали и неясни договорки вече са факт промените в закона за избиране на народни представители, които БСП и ДПС наложиха с помощта на "Атака" и "Ред, законност и справедливост" (РЗС), и то само три месеца преди парламентарните избори.

Целта на странната компания от застъпници на нововъведенията е не да върнат доверието в политическата система, както последователно се опитват да представят действията си, а да продуцират удобен парламент, в който фаворитът ГЕРБ да е зависим от тях.

В притеснението си да останат в опозиция управляващите концентрираха всевъзможни ресурси, за да си гарантират още един мандат във властта на всяка цена.

"Сериозното предизвикателство по време на тези избори ще бъде не просто купуването на гласове и контролирания вот, а заплахата за мащабна манипулация преди и по време на изборите и по всяка вероятност фалшифициране на изборните резултати, ако те не са в полза на БСП и ДПС", коментира политологът Огнян Минчев.

Демокрация на ужким

Две изменения в закона са особено показателни - въвеждането на 31 мажоритарни мандата и повишаването на изборния праг, но само за коалиции - от 4% на 8%.

Докато първата мярка се обсъждаше още в края на 2008 г., втората изникна, след като се конструира коалицията между СДС и ДСБ. Десният съюз е и основният потърпевш от двете поправки.

Въпреки че на пръв поглед гласуването за личности е по-демократичната изборна процедура от подкрепата за партийни листи, и е натоварена с положителни обществени очаквания, детайлите в закона обезсмислят претенцията "мажоритарен вот". Правилата са в полза на по-големите политически формации, единодушни са социолози и политолози.

Според ДСБ и СДС измененията дори нарушават конституцията. Десните ще сезират Конституционния съд заради различната тежест на тези мандати - в София един мажоритарен кандидат може да получи стотици хиляди бюлетини, докато в по-малки райони, като Търговище например - пак за едно място могат да гласуват шест до осем пъти по-малко избиратели.

Съдът няма срок, в който да се произнесе, възможно е това да стане през есента, когато вотът е отдавна отминал.

"Ако Конституционният съд констатира, че този закон нарушава принципа за равенство, дори и да се произнесе по-късно, вотът няма да бъде касиран, но това ще постави под съмнение легитимността на парламентарните избори", категоричен е обаче депутатът от БСП Георги Близнашки. Той единствен от социалистическата партия открито се противопостави на измененията.

Зам.-председателят на Народното събрание и негов съпартиец Любен Корнезов обаче е на мнение, че Конституционният съд ще отхвърли искането на десните. Позицията му се споделя и от други бивши конституционалисти. Някои от тях се позовават на факта, че и в Европейския парламент депутатите от различни страни се избират от различен брой гласоподаватели.

Обратен ефект

Особено скандална, макар и формално конституционно допустима, е поправката, с която прагът за влизане в Народно събрание за коалиции беше увеличен двойно - от 4% на 8%. Най-високата бариера в страните от ЕС е тази в Германия - 5%, а изобщо в Европа - в Турция, където в парламента влизат само формациите, събрали гласовете на над 10% от избирателите.

"Повишаването на изборната бариера за коалиции почти сигурно ще предизвика неблагоприятна реакция от международните институции. Венецианската комисия за демокрация чрез право, консултативен орган на Съвета на Европа, вече упражни натиск за рязко снижаване и дори премахване на изборните бариери за коалиции в редица европейски държави", коментира Георги Близнашки.

Според него изборните бариери са допустими единствено като средство за възпиране на антидемократични формации, т.е. такива, които работят срещу установения конституционен ред.

"У нас тази бариера има неприкрития характер на политическа репресия срещу легитимната опозиция, като в същото време се толерират странни партии и движения като "Атака" и Ред, законност и справедливост" с повече или по-малко екстремистки изяви", твърди депутатът от БСП.

Негативна реакция от Съвета на Европа очаква и Юлиана Николова, директор на Европейския институт.

Експертите от Гражданската коалиция за свободен и демократичен избор обявиха, че са силно обезпокоени от нарастващите заплахи срещу провеждането на честни и свободни избори. Подобна стъпка обмислят да предприемат и от дясната коалиция между СДС и ДСБ.

Засега единствената възможност по-високата бариера да отпадне беше пропусната, след като парламентарната комисия по изборно законодателство светкавично отхвърли ветото на президента Георги Първанов, който върна текста за прегласуване.

БСП, ДПС и РЗС са категорични, че отново ще подкрепят 8-процентната бариера и в пленарната зала следващата седмица. За да преодолеят ветото, са им нужни гласовете на 121 депутати, които трите формации при пълна мобилизация събират.

"Подобна наглост обикновено дава обратен ефект. Може да очакваме общественото мнение и гражданите да повишат своите симпатии и подкрепа за ударените политически сили и да накажат тази цинична арогантност на управляващите БСП и ДПС", прогнозира Огнян Минчев.

Той е категоричен, че промените на правилата показват, че в България не съществуват принципи, които да са спирачка за частните интереси на определени партии и групировки.

И това обяснява защо европейските наблюдатели могат и да дойдат в България.

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кметът на Минерални бани остава под домашен арест

Кметът на Минерални бани остава под домашен арест

България Преди 7 часа

Той е обвинен в участие в организирана престъпна група

<p>Българската база на Антарктида е открита за новия сезон (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Любопитно Преди 7 часа

Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт

Игра на нерви: Атаките в КС ще развият процес за промяна на Изборния кодекс

Игра на нерви: Атаките в КС ще развият процес за промяна на Изборния кодекс

България Преди 9 часа

Антон Станков коментира напрегнатата политическа обстановка в България

Кремъл: Тези мирни усилия ще бъдат обречени на фиаско

Кремъл: Тези мирни усилия ще бъдат обречени на фиаско

Свят Преди 10 часа

Песков направи коментар, след като Байдън разреши на Украйна да използва далекобойни американски ракети АТАКМС срещу цели в Русия

<p>Ексклузивно: Велин предизвика Виктор на ММА мач. Кой ще спечели Беба? (ВИДЕО)</p>

Ексклузивно: Велин предизвика Виктор на ММА мач. Кой ще спечели Беба?

Любопитно Преди 11 часа

Пред “Голямата сестра” Виктор заяви, че любовната драма е попречила на него и Беба да стигнат до финал

<p>Страните от НАТО са в &quot;скрита кибервойна&quot;&nbsp;с Русия (ВИДЕО)</p>

Великобритания: Страните от НАТО са в скрита кибервойна с Русия

Свят Преди 11 часа

Трябва да бъдем изключително бдителни, заяви Лиз Кендъл

<p>&quot;Любовта побеждава всичко&quot;</p>

"Любовта побеждава всичко": Украйна с инициатива в помощ на военнослужещите

Свят Преди 11 часа

В инициативата се включват над 60 предприятия

<p>Юрист с коментар за българския проектозакон за чуждестранните агенти</p>

Юрист: Българският проектозакон за чуждестранните агенти граничи с безумие и трябва да бъде спрян

България Преди 12 часа

Това заяви Кирил Коротеев, ръководител на международната практика в правозащитната организация „АГОРА Интернешънъл“

Изоставени в "капан": Конфликтът в Близкия изток повлия на черния пазар

Изоставени в "капан": Конфликтът в Близкия изток повлия на черния пазар

Свят Преди 12 часа

Тези жени не само губят работата си, но и понасят травмата от постоянните ракетни атаки

<p>Какво каза Румен Радев във Виетнам (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Какво каза Румен Радев във Виетнам

България Преди 12 часа

По време на приема виетнамски граждани изпълниха песни на виетнамски и на български език

<p>На кое място завърши Алберт Попов в слалома в Гургл (СНИМКИ)</p>

Алберт Попов завърши на 18-о място в слалома в Гургл

България Преди 13 часа

Победител в състезанието стана Клеман Ноел

<p>&quot;Сенчеста операция за трафик&quot;: Русия набира стотици йеменски наемници</p>

Русия е наела стотици наемници от Йемен, за да се бият в Украйна

Свят Преди 13 часа

От началото на пълномащабната си инвазия Москва разчита на различни методи за привличане на мигранти

<p>Ето кой помогна на&nbsp;Тръмп&nbsp;да сглоби най-оспорвания кабинет в САЩ (СНИМКИ)</p>

Доналд Тръмп-младши помага на баща си да сглоби най-оспорвания кабинет в САЩ

Свят Преди 14 часа

Младият Тръмп ще дава съвети на баща си в Белия дом

Френският министър на екологичния преход Аниес Пание-Рюнаше

Париж: Споразумението на КОП29 е "разочароващо"

Свят Преди 14 часа

"Текстът за финансите беше приет в обстановка на объркване и е оспорван от множество страни"