Това съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
Британският министър-председател посочва, че е запознат с наличието на значителна съпротива срещу приемането на документа.
"Радвам се, че сме успели да съдействаме, като сме ви подкрепили за този закон", отбелязва премиерът Камерън.
Той допълва, че е запознат със съдействието, което висши британски представители са оказали, споделяйки опита на Великобритания и отхвърляйки мита, че подобно законодателство не съществува никъде другаде.
"Зная, че този закон е получил мощна подкрепа от Европейската комисия като част от механизма за сътрудничество и проверка, и съм сигурен, че усилията ви ще бъдат отразени в следващия мониторингов доклад", пише Камерън.
По думите му по-важното е, че законът ще бъде важно оръжие в борбата срещу организираната престъпност.
В Британия отнемането на парите на престъпниците е в сърцевината на нашата стратегия за борба срещу организираната престъпност и то не защото така искат в Брюксел, а защото
нашият опит ни казва, че тази мярка работи,
допълва Дейвид Камерън. Той отбелязва, че премиерът Борисов и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов са се ангажирали с разбиването на престъпните мрежи.
"Това е от голямо значение и за нас също, тъй като организираната престъпност на Балканите засяга силно Обединеното кралство. Радваме се, че нашите правоприлагащи органи успяха да работят съвместно за защитата на нашите две страни", допълва министър-председателят на Великобритания.
В писмото си Камерън пише още, че "Не става въпрос само за сигурността, защото организираната престъпност и корупцията засягат силно способността на всяка страна да привлича инвестиции. Искаме да ускорим нашите съвместни усилия за генериране на икономически растеж.
Зная, че Николай Младенов два пъти се е срещал в последните три месеца с Дейвид Лидингтън и с Уилям Хейг по време на посещения в София и Лондон, и че заедно сме съгласували конкретни действия за придвижването на програмата за икономически растеж в рамките на ЕС и в двустранен план", посочва Камерън.
Премиерът на Великобритания изразява надежда, че отношенията, установени между министерствата на двете държави при приемането на Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, ще продължат да се развиват и в хода на прилагането му.
Вътрешният министър и вицепремиер Цветан Цветанов смята, че писмото на Дейвид Камерън дава отговор на доста от критиките на политици, които са били против приемането на Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество.
Министър Цветанов цитира пред журналисти в парламента части от писмото.
Според вицепремиера част от политическите партии и политиците са тясно свързани с организираната престъпност и през последните години са имали възможност да генерират сериозен финансов ресурс и с мълчаливото си съгласие или с бездействието си са допринасяли тя да се развива в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!