Прокуратурата е призовала за разпит като свидетел главния секретар на МВР главен комисар Калин Георгиев във връзка с разследването на скандала за подслушването.
Това съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.
В интервю пред в. "24 часа", публикувано днес, под заглавие "Няма изтрити СРС, всичко е архивирано", главният секретар на МВР Калин Георгиев заявява, че информация не е била унищожавана от длъжностно лице на МВР, срещу което вече е образувана наказателно производство.
Той казва още, че тази информация "е архивирана в пълния обем и е на разположение на органите на прокуратурата".
По думите на Георгиев има логично обяснение за разминаването в датите, за които автомобилът с техника е установен по камерите за видеонаблюдение, без в документите да са отразени съответни излизания на техниката.
Според главния секретар това "е свързано с операции на МВР за защита на националната сигурност и борбата с тежката организирана престъпност".
В хода на проверката, осъществена от прокуратурата в МВР, такава информация не е била предоставяна от длъжностни лица от състава на министерството, включително и от самия главен секретар.
Това касае както данните, че информацията от паметта на мобилната техника съществува, не е унищожена и даже е на разположение на прокуратурата, така и тези относно разминаванията в датите на установеното ползване на специалния автомобил.
По тези причини и за изясняване на горните обстоятелства, главният секретар на МВР Калин Георгиев бе призован за разпит в качеството на свидетел по образуваното вече наказателно производство. Призоваването е било за разпит днес, от 11,30 ч. Разпитът е проведен от прокурори, извършващи разследване по делото.
Премиерът Марин Райков е помолил министъра на вътрешните работи Петя Първанова, когато подписва документи за използване на СРС, да го прави само в присъствие на други колеги
Не можем да спрем СРС-тата, защото не са свързани единствено и само с подслушванията, каза премиерът Марин Райков на пресконференция след днешното заседание на Министерски съвет, предаде Агенция "Фокус".
Райков отказа да коментира думите на министъра на вътрешните работи Петя Първанова, публикувани в медиите.
"Знаете, че бях много настоятелен и препоръчах на Първанова, временно да отстрани господата Кацаров и Димитров", каза той, но обясни, че с това не се признава тяхната вина, защото съществува презумпцията за невинност.
Ако се потвърди, че е имало подобна практика на подслушване, това ще бъде изключително неприятен атестат за състоянието на българската демокрация, добави Райков.
Той отбеляза, че наказателно производство все още не означава обвинение, но от друга страна "това не означава, че искаме да останем слепи за констатациите на прокуратурата".
Дори самото подозрение е достатъчно обезпокоително, защото е факт, че присъствието на такава тема в обществения дебат в една европейска държава е силно смущаващо, коментира премиерът.
Той се съгласи с тезата, че вътрешноведомствените наредби в МВР могат да бъдат усъвършенствани и да функционират "по начин, че да дават 100% гаранции, че подобни безобразия, каквито се подозират, наистина няма да бъдат възможни". Това не означава, че имаме доказателства, че подобни действия са били предприемани, уточни премиерът.
"По принцип като премиер не би трябвало да споделям публично лично мнение, но ще направя изключение. Според мен
логичното решение на въпроса е тази дейност да бъде изнесена извън МВР.
Трябва да има структура, може би под парламентарен контрол, за да няма съмнение в обществото по тази тема. Дължим на обществото спокойствие и сигурност, че подобни действия са невъзможни в демократична България", заяви Райков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!