Назначенията в сферите "Правосъдие" и "Сигурност" и ефективността на Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси са били сред темите на представения в Брюксел устен доклад на ЕК за България, информира БНР.
Други засегнати в него въпроси са били свързани с дейността на Висшия съдебен съвет и главния прокурор, реформата в МВР, отнемането на незаконно придобито имущество, антикорупционната стратегия и службата БОРКОР.
От Европейската комисия отказаха подробности за обсъжданите теми,
както и информация какви позиции са били изразени от експертите от страните членки в рамките на работната група.
"Това е рутинна процедура, която Комисията предприема на всеки шест месеца. Това е не мини-доклад или междинен доклад.
Процедурата не включваше разпространяване на някакви документи и направената устна презентация не съдържаше никакви политически оценки или препоръки", подчерта говорителят на ЕК Марк Грей.
Относно България, ЕК представи на страните членки информация за развитието на съдебната реформа и конкретно за нейната независимост и отчетност, лаконично обясни той.
Представихме сведения и за борбата с организираната престъпност и корупцията, като отново искам да подчертая, че
не сме коментирали политическата ситуация в България,
каза още Грей.
Устният доклад на ЕК е за напредъка и развитията, актуализация на фактическите събития от февруари насам в България - борба с корупцията, съдебна реформа, каза пред "Нова телевизия" вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова.
Всеобхватен е устният доклад на ЕК, добави Златанова.
Тя подчерта, че до края на годината трябва да бъде избран главен съдебен инспектор.
"Това може да стане само със 160 депутати конституционно мнозинство. Това го казвам на политиците, за да няма изненадани. Ако не изберем такъв, това ще бъде отбелязано като липса на напредък в тази сфера", заяви Златанова.
"Искам да знам четирите партии в Парламента какво мислят за съдебната реформа. Бих предложила споразумение около консенсусни точки, които да влязат и да гласуват съдебната реформа, след това, ако желаят, могат да отиват извън Парламента, на избори.
Съдебната реформа е много политически въпрос. Погрешно се смяташе, че е интелектуално упражнение на експерти. Това, което мога аз като практически действия, го правя", заяви Златанова.
Румъния може да изпусне и останалите безвъзмездни фондове
на Европейския съюз, пише днес вестник "Ромъния либера" по повод устния доклад, представен вчера от Европейската комисия за Румъния.
Според изданието ЕК е обърнала внимание на румънското правителство, че проектоспоразумението за партньорство, което ще регламентира начина за използване на европейските фондове за периода 2014-2020 г., е непоследователно и без ясни приоритети.
Европейската комисия е дала на правителството на Румъния срок до септември да коригира споразумението за партньорство, което ще е базата за отпускане на финансови средства от ЕС към Румъния за периода 2014-2020 г.
Според официален документ, цитиран от изданието, евентуално отхвърляне на този проект от страна на ЕК може да доведе до закъснение при одобрението на бъдещи оперативни програми и във въвеждането им още от началото на идната година - факт, който би създал нови проблеми в усвояването на европейските фондове.
Недоволството на ЕК е било сведено до знанието на правителството по-рано. Според Комисията обаче отговорите на кабинета продължават да са незадоволителни, пише в. "Ромъния либера".
Предупреждението от Брюксел
бе окачествено от министър-председателя на Румъния Виктор Понта като "малък фишек",
пише по темата вестник "Гъндул". "Това е малък фишек. Днес имаше единствено представяне в Брюксел, свързано с механизма за сътрудничество и проверка. То бе позитивно по всяка линия", каза Понта.
Премиерът посочи, че от Брюксел са били изпратени "редица забележки" към министъра на европейските фондове Еуджен Теодорович и че правителството ще изпрати нова версия на споразумение за партньорство в периода септември-октомври, но подчерта, че той лично не е получавал никакво писмо в този смисъл.
Румънският премиер каза още, че в устния доклад на ЕК е бил регистриран ясен напредък в борбата с корупцията, Румъния е била похвалена във връзка с назначаването на прокурори, като е било обърнато внимание, че Комисията ще продължи да следи процеса за промени в конституцията.
"По всички точки са взели думата шест държави, сред които и Холандия, и всичките шест са казали: да, оценяваме, че е осъществен напредък, да се запази темпото", посочи още румънският премиер, цитиран от вестник "Адевърул".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!