„Бившият премиер Борисов има чиста преднина на изборите в България”, пише английският „Файненшъл Таймс” (The Financial Times).
Акцентът в статията е, че дясно-центристката партия ГЕРБ изпреварва социалистическата БСП с 4%. От FT добавят, че България е най-бедната страна-членка на Европейския съюз.
И също така посочват, че лидерът на левицата Корнелия Нинова е провела кампания за подобряване на отношенията на България с Русия за сметка на тези с ЕС и НАТО.
Борисов не казва с кого ще се коалира
Корнелия Нинова: Няма да правим коалиция с ГЕРБ
От френската агенция АФП (AFP) пък акцентират върху това, че Борисов ще трябва да се коалира с националистическите партии от „Обединени патриоти”. Тревога, която е лесно обяснима с предстоящите избори във Франция, където националистите на Марин Льо Пен се явяват най-голямата заплаха за установения ред.
АФП подчертава, че по време на кампанията в България са доминирали напрежението с Турция и влиянието от Русия, въпреки повсеместната корупция и ниският жизнен стандарт на избирателите в най-бедната държава на ЕС.
Руската информационна агенция ТАСС първоначално цитира Кирил Добрев от БСП, който заяви, че левицата не признава поражението си и резултатите от изборите засега са предварителни.
По-късно ТАСС отрази кратката пресконференция на Корнелия Нинова със заглавието: „Българската социалистическа партия призна поражението си на парламентарните избори”.
От руската агенция цитират и думите на Бойко Борисов, че новият кабинет ще бъде създаден „с отчитане на грешките и компромисите, които бяха направени преди”.
Германските медии са откровено положително настроени към победата на ГЕРБ. „Шпигел” (Der Spiegel) пише: „Про-европейските консерватори водят”.
„След парламентарните избори в България няма да има промяна на курса”, допълват от немската медия, но подчертават, че този път „коалицията ще бъде трудна”. Разбира се и тук не се пропуска констатацията, че България е най-бедната страна в ЕС.
В турските медии също отчитат, че ГЕРБ води след вота в България, но по-важната тема е напрежението, което породи решението на ЦИК гласоподавателите, които не са в списъците да попълват декларация на български за гласуване в самите избирателни секции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!