„Силно притеснителен е фактът, че хора, които са известни по-скоро с прояви на ксенофобия, с националистически възгледи и близост до Москва, ще се занимават с въпроси от сферите на икономиката, отбраната и демографията. Да не забравяме, че Красимир Каракачанов ще отговаря не само за отбраната, а и за вътрешната сигурност. А ние видяхме много добре какво разбира той под вътрешна сигурност - когато дни преди изборите привърженици на неговата партия се опитваха да спрат пристигащи от Турция. Впрочем, хората на Каракачанов са и сред организаторите на Луков марш. А той е бивш агент на комунистическата Държавна сигурност. И такива хора сега са във властта? Честито, България...”, коментира пред „Дойче веле” (Deutsche Welle) Даниел Кадик от фондация „Фридрих Науман”.

Новият стар премиер на България (СНИМКИ)

Официално: Това е новото правителство на Борисов

ВИЖТЕ СНИМКИ НА ЦЕЛИЯ НОВ КАБИНЕТ "БОРИСОВ" 3 ТУК

Според него е изненадващ начинът, по който Борисов формира новото правителство - от самото начало беше ясно, че националистите ще са коалиционният партньор на ГЕРБ. Не бяха проведени никакви смислени дискусии с други партии.

„Но има и други въпроси, които будят тревога - така например в коалиционното споразумение не е включена темата за съдебната реформа”, посочва Кадик. „Не мисля, че можем да очакваме истински реформи”.

„Факт е, че досега Борисов не е изкарал нито един мандат докрай. И първия, и втория път той се оттегли преждевременно. Все се препъваше в протести, в конфликти. Всъщност, единственото по-стабилно нещо този път е, че правителството разполага със собствено мнозинство в парламента. Стабилност по отношение на ценностите, на икономическото развитие, на развитието на обществото - такава няма и няма да има. Впрочем, стабилността може да бъде и нещо много лошо. През последните десет години България стабилно отказваше да проведе рефоми в правосъдието, в борбата срещу организираната престъпност или пък в антикорупционната битка. И ако това е стабилност, пак трябва да кажа: Честито, България...”, смята Кадик.

„Индикаторите за развитие съвсем ясно показват, че Румъния е много по-напреднала от България. Това не си го измислям аз, вижда се ясно от докладите на Европейската комисия - например по отношение на борбата срещу корупцията. През последните години Букурещ положи много усилия в тази насока. За разлика от София. Румъния изпреварва България и в икономически план. Впрочем, в дипломатическите среди отдавна се обмисля дали вече не е време двете страни да бъдат разглеждани поотделно. Премисля се например дали Румъния да не бъде допусната в Шенген сама, без да изчаква България - като един вид награда за нейните усилия и същевременно размахване с пръст към България”, предупреждава Кадик.

Той посочва, че за разлика от Румъния, където политиката се управлява от партийни цели, в България доминират интересите на отделни групи.

„Тоест, Румъния е партийна демокрация. А България върви по-скоро в посока „превзета държава”, посочва Кадик.

Германският политически анализатор не очаква новото правителство да промени нещо, „защото Борисов е част от всичко това. Хората, които вкара в кабинета, са негови доверени лица. А и в новото правителство отново имаме тясна връзка между Борисов и Пеевски. Нека бъдем честни, ако през последните години е имал интерес да промени нещо, да подобри нещо, Борисов можеше да го направи. Защото през повечето време от 2007 насам, когато България стана член на ЕС, именно той беше правителствен ръководител. Борисов не успя да реализира съществени реформи. Точно обратното дори, при последното си управление той саботира съдебната реформа. Така че с Борисов на премиерския пост не можем да очакваме истински реформи. По-скоро можем да очакваме циментиране на статуквото, но не и истински напредък”, категоричен е Кадик.

За да не падат панталоните, хората използват колан. Аз - банички с боза.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лавина в Швейцарските Алпи: Спасиха всички затрупани

Лавина в Швейцарските Алпи: Спасиха всички затрупани

Свят Преди 8 часа

Всички затрупани от лавината на връх Айгер в Швейцарските Алпи са спасени, потвърдиха властите

Исторически вот: Румъния избира между два свята

Исторически вот: Румъния избира между два свята

Свят Преди 9 часа

В неделя, 18 май, в Румъния се провежда вторият тур на президентските избори. Коментаторите наричат вота исторически. Кой ще спечели?

Тръмп ще разговаря с Путин и Зеленски в понеделник

Тръмп ще разговаря с Путин и Зеленски в понеделник

Свят Преди 12 часа

Темите на разговора ще бъдат спирането на „кръвопролитията“, при които всяка седмица биват убити средно повече от 5000 руски и украински войници

Земетресение от 6 по Рихтер удари Перу

Земетресение от 6 по Рихтер удари Перу

Свят Преди 12 часа

Няма данни за щети, което се дължи на голямата дълбочина на труса

Преизбраха Слави Трифонов за лидер на ИТН

Преизбраха Слави Трифонов за лидер на ИТН

България Преди 13 часа

По време на състоялата се Национална конференция на ПП "Има такъв народ“ е била направена равносметка за изминалия период от създаването на партията и какво предстои като цели и задачи за изпълнение

<p>Анджелина Джоли омагьоса Кан с елегантност (СНИМКИ)</p>

Анджелина Джоли омагьоса Кан с елегантност (СНИМКИ)

Любопитно Преди 13 часа

49-годишната холивудска икона впечатли с дълга бяла рокля на наградите Chopard Trophy

Юн Сук-йол

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол напуска партията си

Свят Преди 14 часа

Юн беше отстранен от длъжност през април заради проваления му опит за въвеждане на военно положение през декември

Бедствие в САЩ: Бури и торнадо отнеха десетки животи, хиляди останаха без дом

Бедствие в САЩ: Бури и торнадо отнеха десетки животи, хиляди останаха без дом

Свят Преди 14 часа

Бурите вчера следобед отнесоха покриви на сгради, счупиха прозорци, изкорениха дървета и повредиха електрически кабели

Макрон: Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин

Макрон: Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин

Свят Преди 14 часа

Ден след мирните преговори в Истанбул между Русия и Украйна, руско нападение с дрон отне живота на 9 души, а 4 бяха ранени

Фалшиви новини и онлайн атаки срещу Никушор Дан преди изборите в Румъния

Фалшиви новини и онлайн атаки срещу Никушор Дан преди изборите в Румъния

Свят Преди 14 часа

Проевропейският кандидат за президент на Румъния Никушор Дан е обект на онлайн дезинформационна кампания

Ердоган: Преговорите в Истанбул са важна стъпка към мира в Украйна

Ердоган: Преговорите в Истанбул са важна стъпка към мира в Украйна

Свят Преди 14 часа

Забележките му дойдоха, след като в петък двете страни се срещнаха за първите си преки разговори от повече от три години

БСП: Еврозоната е следващата крачка по европейския път, но не за сметка на хората

БСП: Еврозоната е следващата крачка по европейския път, но не за сметка на хората

България Преди 15 часа

Социалистите заявяват подкрепа за европейската интеграция, но подчертават нуждата от защита на социалните права и интереси на гражданите

МОН създаде специален щаб заради стачката в транспорта и предстоящите матури

МОН създаде специален щаб заради стачката в транспорта и предстоящите матури

България Преди 15 часа

Към момента около 350 ученици са заявили, че нямат алтернативен транспорт, с който да стигнат до училището, в което са разпределени

Заради теч: Отпускат средства за ремонт на стената на яз. "Панчарево"

Заради теч: Отпускат средства за ремонт на стената на яз. "Панчарево"

България Преди 15 часа

От „Напоителни системи“ са докладвали, че става въпрос за известен от близо 18 години проблем с бетонните блокове

Арестуваха двама за кражба и разглобяване на коли в София

Арестуваха двама за кражба и разглобяване на коли в София

България Преди 16 часа

Полицията откри гараж, използван за демонтиране на крадени автомобили