7,5 млн. лв. са отпуснати за въвеждане на целодневно обучение на първокласниците в държавните и общинските училища.
Това реши правителството на първото си заседание след лятната ваканция.
Средствата позволяват над 50 хил. деца да бъдат обхванати от новата организация на учебния процес. Задължението за създаването й е на директорите на училищата.
Удължените занимания ще се въвеждат при желание от страна на родителите и при наличие на необходимите санитарно-хигиенни условия.
Очаква се целодневното обучение да повиши успеваемостта на учениците, както и да спомогне за по-добрата организация на свободното им време.
Училищата ще получават по 427 лв. за бюджетната година за всяко дете на целодневно обучение. Те трябва да се използват включително за поевтиняване на обедното хранене.
Армията няма да продава военното НДК,
каза министърът на отбраната Аню Ангелов след края на първото за този сезон заседание на кабинета.
Правителството реши да осигури до 10 млн. лв за преустройството и завършването на две части от комплекса. Това са киноконферентната зала и хотелския комплекс.
Военното НДК ще бъде преустроено в административна сграда. То ще се ползва съвместно от МО и министерството на правосъдието, обясни Аню Ангелов.
Министъра на отбраната заяви още, че в последно време не се наблюдава увеличаване на рапортите на военни, които искат да напуснат армията.
Така по данни на военния министър все още цифрата на напусналите армията остава 600, от тях 150 са кадрови войници, 173 сержанти. По-рано военният министър съобщи, че намалението на личния състав във въоръжените сили ще бъде с около 6000 военнослужещи на активна служба.
По думите на министъра това намаление ще се компенсира с 50%, като броят на
резервистите-военнослужещи от постоянния доброволен резерв достигне 3000 души.
Общият състав на цивилните служители във всички структури ще бъде намален с около 1200 души, в администрацията на МО ще служат не повече от 700 военни и цивилни служители, каза Ангелов.
Армейски земи и археологически обекти станаха общински
Министерският съвет предостави за безвъзмездно управление на общините в Попово, Сливен и Плевен съответно "Ковачевското кале" - археологически обект от 40 000 квадратни метра, античната крепост "Хисарлъка" и част от античната крепост "Сторгозия".
С друго решение от Професионалната гимназия по механотехника в Русе бе отнето правото на управление върху имот с площ 794 квадратни метра, с изградена в него двуетажна сграда. Правото на управление бе се прехвърлено на областния управител. В него ще бъде обособен център за обучение и интегриране на деца със специфични нужди.
На днешното правителствено заседание беше решено на още пет общини да бъде дадено безвъзмездно право за управление на държавни имоти, основно бивши армейски земи.
Кабинетът награди огнеборците, участвали в гасенето на пожарите в Русия
Българското правителство награждава с по 1000 лв. всеки от 95-те огнеборци, които през август т. г. се включиха в международната мисия за оказване на помощ на Русия при потушаването на бушуващите в страната пожари.
Спасителният екип беше изпратен в Москва на 6 август след телефонен разговор между министър-председателите Бойко Борисов и Владимир Путин.
От 7 до 20 август българските огнеборци и руските им колеги действаха в районите на гр. Ногинск, гр. Лукино-Дулево, с. Язвище, с. Полутино, с. Прокудино, с. Воскресенское и гр. Орехово-Зуево.
Българските пожарникари бяха наградени с медали и получиха благодарствени писма от губернаторите на засегнатите от огъня области. Висока оценка за работата им даде и руският премиер Путин.
Военните няма да имат право да купуват имоти в населени места, където има структури на Министерството на отбраната, структури на пряко подчинение на министъра на отбраната и на Българската армия, реши още правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!