С лужебното правителство разреши отпускането на до 750 млн. лв. от държавния бюджет за финансиране на проекти по спрените оперативни програми „Околна среда“ и „Регионално развитие“.
Даването на национални средства ще позволи да се преодолее кризата със спрените от Европейската комисия плащания по двете програми.
Средствата могат да бъдат разходвани до края на годината при спазване на изискванията на Закона за публичните финанси. Отчитането им ще бъде в съответствие с правилата на Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз и националното законодателство.
Средствата ще бъдат възстановени в държавния бюджет след възобновяване на плащанията от страна на ЕК.
Така ще се предотврати значителна загуба, обосновават решението си от правителството и обясняват, че, ако сега не се осигури плащане по проектите, се поставя на риск тяхната реализация в срока на допустимост на разходите, както и приключването им в рамките на програмния период.
„Хипотезата с европейските средства и възстановяването им на касова основа не е драматично“, коментира министърът на финансите Румен Порожанов след заседанието на МС.
Той увери, че плащанията по оперативните програми ще продължат.
Министърът на финансите съобщи, че до две седмици ще информира за състоянието на държавния бюджет и нуждата от неговата актуализация.
„Агенция „Митници“ намали неизпълнението на плана си до 70 млн. лева при 120 -130 млн. лева доскоро. Агенцията има задача да се срещне с големите вносители на акцизи, за да коментира партньорството си тях“, каза още Порожанов.
Кабинетът отпусна на Министерството на регионалното развитие допълнително
11,5 млн. лв. за 2014 г. за финансиране на приоритетни инфраструктурни проекти.
Средствата са за отсечката Белокопитово – Каспичан от АМ „Хемус“ (8,5 млн. лв.) и за дясното платно на АМ „Марица“ (3 млн. лв.) от км 99 до км 108.
С парите ще бъдат разплатени дейности по строителството на участъците от двете магистрали, които са от изключително важен държавен и обществен интерес.
Близо 10 млн. лева отпусна правителството по бюджета на съдебната власт за тази година, за да се осигури нормалното функциониране.
„Месец след встъпване в длъжност на служебното правителство са изпълнени 30 от общо 66 приоритетни задачи“,
отчете министър-председателят Георги Близнашки на пресконференция след заседанието на кабинета.
„По една от задачите водеща институция е БНБ - стартиране на процедурата по присъединяване на България към Единния банков надзор“, посочи премиерът.
„Една немалка част от тези неизпълнени ангажименти са свързани със законодателните инициативи“, добави той.
Близнашки заяви намерението на кабинета веднага след изборите да се внесат редица промени, сред които промени в Изборния кодекс, актуализация на бюджета, в Закона за прякото участие на гражданите в управлението.
„Знаете, че изпълнихме поетия ангажимент да направим ревизия на състоянието на държавата във всички основни сектори, във всички основни сфери на управлението. Актуализацията на бюджета се оказа неизбежна. Доста тежки са проблемите в различните сфери“, обясни премиерът, цитиран от БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!