Върнатото политическо доверие на международните институции към България, бързото строителство на автомагистрали, икономическата стабилност на държавата и борбата с организираната престъпност са сред най-големите постижения на правителството, отбелязани в отчета за двете години от управлението на кабинета на Бойко Борисов.
Отчетът, който е публикуван на сайта на правителството, е 150 страници.
През втората година на управление получихме положителна оценка от Европейската комисия за предприетите мерки и действия за излизане от процедурата на прекомерен дефицит. За първи път бе повишен кредитният рейтинг на България от Агенция "Муудис" до най-високото равнище (Ваа2), пише в отчета.
Посочва се също
прозрачното и ефективно управление на европейските фондове,
ускоряване на темпото на разплащанията, оптимизиране на законодателството и гарантиране прозрачността на процеса по усвояването на евросредствата.
Към юни 2011 г. европейските плащания в България бяха почти 13%, договорихме почти половината от средствата (47% към 17 юни 2011 г.), се посочва в документа.
Поставихме си за цел да разработим единен национален стратегически документ, който да обхваща интервенциите в посока повишаване социално-икономическото развитие на страната в средносрочен и дългосрочен период.
За целта създадохме Съвет за развитие към Министерския съвет, чиято основна цел е разработването на Национална програма за развитие: България 2020 (НПР), както и оптимизиране на съществуващата система за стратегическо планиране.
Националната програма за развитие ще послужи за база при разработването на стратегическия документ за провеждане на Кохезионната политика в Република България в рамките на следващия програмен период 2014-2020.
В се казва още, че правителството на България ще продължава и през следващата година работата си за повишаване доходите на българските граждани, растеж и модернизиране на българската икономика, за гарантиране на правовия ред в България, борбата с престъпността и ограничаването на корупцията, подобряване работата на съдебната система, възстановяване доверието на европейските ни партньори, създаване на благоприятна и здравословна среда на живот.
Запазването на данъците на сегашното ниво е една от основните цели
на правителството за третата година от управлението му.
Сред посочените в документа цели са и запазване на фискалната и финансовата стабилност на България, запазване на бюджетния дефицит до 3% от БВП, запазване стабилността на валутния борд и продължаване подготовката на България за членство в Еврозоната.
Правителството си поставя за цел да изготви проект на национален План с мерки за реализация на ефективно опростяване на административните процедури с цел улесняване на потенциалните предприемачи да стартират бизнес.
Планира се изготвяне и приемане на Закон за еврофондовете, както и развитие на електронни услуги за бенефициентите – въвеждане на електронно отчитане от страна на бенефициентите и възможност за проследяване текущото състояние на проектите.
Планира се приемане на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор, разработване на Закон за хидромелиорациите и извършване на промени в Закона за Селскостопанската академия, както и задълбочаване процеса на децентрализация на мрежата от професионални училища в системата на МЗХ след конституирането на новите общински съвети.
Министерството на земеделието и храните предвижда и либерализиране и раздържавяване на част от дейностите в областта на сортоизпитването, апробацията и семеконтрола, като контролната дейност се запази в структурата на министерството, както и стартиране на дейността по модернизиране на рибарските пристанища в Созопол, Балчик и Варна чрез Оперативна програма за развитие на сектор "Рибарство".
Здравното министерство се ангажира да промени механизма на финансиране на лечебните заведения
за болнична помощ и да разработи и въведе на ясни правила, регламентиращи формирането на цената и съставянето на позитивния лекарствен списък и обещава засилване контрола на дейностите с наркотични вещества за медицински цели.
От МОМН се ангажират да поддържат на Национална информационна система за младежта, както и до една година да бъдат приети Закон за младежта, нов Закон за науката и висшето образование, нов Закон за предучилищното и училищното образование, Национална програма за младежта (2011-2015 г.) и да се издаде Наредба за условията и реда за финансиране на младежки дейности.
Образователното министерство обещава подкрепа за училищата за привличането на повече ученици от 1 и 2 клас за целодневно обучение, както и окончателно въвеждане на задължителна предучилищна подготовка за децата от 5 г. възраст до постъпване в І клас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!