"Протестите се увенчаха с успех. Протестът винаги има конкретен повод, конкретна цел. В случая това беше безумното назначаване на Делян Пеевски и той се оттегли от поста, на който беше назначен. А колкото до промяната, тук има един огромен капан", коментира пред БГНЕС социологът Кънчо Стойчев.
"Масовият българин бърка понятията "протест" и "промяна". Той си мисли, че протестира, за да стане промяна. Протестът е явление, което цели да критикува и подобри тази система.
Протестът не сменя и не сваля системата
Такова нещо в историята на човечеството никога не е имало. Това, което сменя системата, е мирна и немирна революция. И единственият начин да се постигне нещо ново е да има идея, за която да се постигне широк консенсус. Тогава настъпва новото.
Свалянето на Делян Пеевски не е идея. Това е гражданско право и морално действие. Но това не е идея, защото не е свързано със системата по никакъв начин. Оттук и илюзорността на всеки един български протест."
"Именно понеже се сливат понятията протест и промяна, обикновено българският протест завършва с успех. Това, което се иска, се получава, но протестите продължават винаги в една и съща посока: "Долу този, долу онзи, долу всички. Всички до един са гадни, всичко е лошо, всичко да се смени".
Започват словоизлияния (за неща- б.ред.), които е невъзможно да станат. Идеята структурира по друг начин общественото пространство. Тя изисква не протест, а или оръжие, т.е. въстание, или кръгла маса и широк обществен дебат", аргументира се социологът.
"И ако ме питате коя е най-важната идея, която България трябва да прегърне, и за която да се бори, това е идеята за правова държава. Ние имаме всичко друго освен правова държава.Безспорно имаме демокрация. Да, със своите кусури, но тя е не по-малко добра от демокрацията в развитите страни. Има държави с далеч по-лоша демокрация от нас. Нашата икономика е пазарна икономика.
Това, което прави нациите богати, е правото и редът, а не сама по себе си демокрацията или пазарната икономика.
И ние сме бедни, защото нямаме правов ред и правова държава
Това засяга промяна в съда, прокуратурата, МВР и службите, изисква конституционна промяна. Конституционната ни уредба е от 1991 г. От други времена с други цели и задачи", смята Стойчев.
"Ако протестите продължат, ще има поредна илюзия и поредно разочарование. Добре, ще падне правителството на Пламен Орешарски, ще имаме нови избори и... те ще възпроизведат същата ситуация.
Не казвам същата подредба на партиите, но същата мръсна ситуация, където нито имаме честни избори, нито имаме правова държава. На нас не ни трябва в момента това. Трябва ни спокойствие.
Орешарски да управлява една година, а през това време да се стабилизира страната. Нацията да седне и да се събере и да реши как точно ще постигне правовата държава. Да постигнем консенсус и заедно всички да си направим държавата правова. Правова държава с протест не се прави, това са илюзии", смята социологът.
"Общественото доверие към кабинета ще зависи от делата му. Ако се постигне такъв обществен договор, ако премиерът успее да добие достатъчна автономност от двете партии, които го подкрепят сега - не да е против тях, защото това е невъзможно, но да започне да взима автономни решения и да управлява технократски - аз съм напълно уверен, че Орешарски ще бъде успешен министър-председател на България.
По тази причина трябва да му дадем шанс от една година. Само една година, тъй като кредитът се изчерпа с тази глупост, която беше направена", казва Стойчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!