О т следващия месец в общинските лечебни заведения започва изграждането на спешни центрове, съобщи министърът на здравеопазването Таня Андреева пред журналисти в Боровец, където се проведе работната среща между премиера Пламен Орешарски и министри от кабинета с лидера на БСП Сергей Станишев и депутати от левицата.
Те ща са 35 и ще са филиали на центровете за спешна медицинска помощ, заяви Андреева.
Оборудването в тези спешни центрове и заплащането на дейността ще бъде поето от държавата, уточни тя.
Такъв спешен център ще бъде разкрит и във вече работещата болница в Девин, добави Андреева.
Тя обясни, че средствата ще дойдат от публичната инвестиционна програма, по която вече са отпуснати 12 млн. лева.
Това не са „малките пироговчета“, уточни министърът. „Малките пироговчета“ са 11 на брой национални болнични комплекса. Те ще бъдат равномерно разпределени и смисълът им е да осигуряват комплексност при тежки спешни състояния, подобно на „Пирогов“. Те ще бъдат оборудвани с апаратура, ще се погрижим и за специалистите, които ще работят там. Така че при тежки спешни ситуации, при политравми, при изгаряния, при тежки инциденти, както беше при атентата на летището в Бургас миналата година, да могат мобилните екипи на спешната помощ да знаят коя болница е най-близко, да бъдат транспортирани пострадалите и в пълен обем да бъде оказана помощ. Защото сега много често се случва пациентите да бъдат транспортирани до дадена болница, там да се окаже, че няма апаратура, че няма специалисти, които могат да се намесят. Това, освен че силно затруднява процесът на диагностика и лечение, отнема много време и често това се оказва фатално.
За проблема с болниците, които са надхвърлили лимитите си по клиничните пътеки и ще се наложи да връщат пациенти Андреева каза, че това е проблем, който трябва да бъде решен от НЗОК, която е независима институция и която с решение на Надзорния съвет определя методиката, по която ще финансира дейността на лечебните заведения.
Аз много пъти съм казвала, че този род лимитиране не е особено удачно, защото може да има болници, които действително да са изработили дейност поради по-голямо търсене или защото осигуряват по-качествена медицинска услуга, каза Андреева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!