Избраха Делян Пеевски за шеф на ДАНС
Източник: БГНЕС
1269

116 народни представители избраха депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).

Първоначално 125 депутати гласуваха, от които 114 бяха "за", 10 - "против", а един се въздържа. Депутатът от ГЕРБ Димитър Главчев обаче поиска прегласуване. При него гласуваха 204 народни представители, които избраха Пеевски за председател на ДАНС със 116 гласа "за", 87 "против" и един "въздържал се".

Веднага след гласуването Пеевски положи клетва.

ДАНС вече ще работи, няма да се говори само, както беше в миналото, каза Пеевски.

"Със сигурност няма да има разчистване на сметки. Ще работя само за държавата и за нейните граждани. Ще съдите по действията ми", увери Пеевски.

Мисля, че кандидатурата е удачна, коментира министър-председателят Пламен Орешарски (вж. видео).

Той подчерта, че предложението е негово.

"Казах, че сме обсъждали различни варианти с ръководството и на двете групи. Вие сами разбирате, че без тяхната подкрепа не мога да измисля каквато и да е друга кандидатура, която да мине. Обсъдена е с ръководството на парламентарните групи и мисля, че е удачна", каза Пламен Орешарски.

"Кандидатурата на Делян Певески надделя с това, че специалистът не е вътре в системата, а

търсехме умишлено външен специалист,

за да може да се преструктурират някои активности, добави Орешарски.

По неговите думи първите задачи на Пеевски са разписани в програмните приоритети - възстановяване на държавността, в това число и пресичане на контрабандни канали.

Той обаче не коментира кои са били другите кандидатури, нито хипотезата за задкулисни договорки между БСП и ДПС.

Точката, с която кандидатурата на Пеевски беше обявена, беше внесена извънредно.

Изборът му мина за петнайсетина минути и без обсъждане.  Стана факт с гласовете на БСП и ДПС, а "Атака" не участва във вота.

Толкова съм сащисан от това, което чух,

 че дори не мога да повярвам, че това предложиха, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

"Честитя на г-н Пеевски новия пост. На БСП им честитя края на тази партия. Тя днес приключи. Днес България има една партия, която управлява, това е ДПС. БСП не съществува като партия вече", каза още той (вж. видео).

Цялото правителство беше създадено под този натиск, каза зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов относно предложението Пеевски да оглави ДАНС.

С това, което в момента се случва, ние вече прерязахме възможността да работим с евроатлантическите служби по начин, по който можем да работим, и да гарантираме сигурността не само на страната си, на региона, но и да бъдем евроатлантически партньори по работата срещу важната трансгранична организирана престъпност, добави Цветанов.

"Това е абсолютен пълен фарс. Това е недопустимо.

То юридически не е издържано и не покрива критериите", каза още Цветанов.

"Трудните ситуации изискват нестандартни решения. Предложението на министър-председателя не е стандартно", коментира лидерът на Коалиция за България Сергей Станишев при дебатите за избора на председател на ДАНС.

"Днес Народното събрание трябва да направи важен избор. Избор, който засяга националната сигурност. Когато беше избран кабинетът на Пламен Орешарски, аз обявих, че ще подкрепя всяко негово предложение, което е разумно за държавата", заяви Станишев.

Подкрепям кандидатурата на Делян Пеевски за председател на ДАНС, каза той (вж. видео).

"След като научих за решението на министър-председателя, поисках среща с кандидата. Проведохме сериозен разговор.

Имам ясни поети ангажименти от кандидата", каза Станишев,

който навремето уволни Пеевски от поста на зам.-министър. 

Сега обаче заяви, че Пеевски ще има голяма отговорност да доказва всеки ден, че работи не за една партия. "България е проядена от контрабанда, корупция. Мащабът на срастването на престъпността с държавата доби безпрецедентни размери", каза Станишев.

Делян Пеевски e 32-годишен, има диплома за юрист от Югозападния университет в Благоевград.

Важна роля в неговото професионално развитие има майка му Ирена Кръстева, която беше шеф на Българския спортен тотализатор, след което се захвана с мащабна дейност в медиите. Сама и заедно със сина си тя е издател на вестниците "Монитор", "Телеграф", "Политика", "Меридиан мач", великотърновския "Борба", ТВ 7 и закрития по-късно в. "Експрес".

През януари 2009 г. ДАНС започна проверка как и с какви пари тя купува медии, но резултат никога не беше обявен.

Политически Пеевски започва да расте в младежката организация на НДСВ на Симеон Сакскобургготски. През 2001 г. , когато е едва 21-годишен, тогавашният министър на транспорта Пламен Петров го назначава за парламентарен секретар и председател на управителния съвет на "Пристанище Варна".

По това време Пеевски завършва право, през 2003 г. напуска изпълнителната власт и започва трудовия си стаж като юрисконсулт в "ТВ Глобус", фирма - собственост на младежкото НДСВ.

След 6 месеца се регистрира в Благоевградската адвокатска колегия, а година по-късно се мести в Софийската колегия. Името му се появява в медиите около скандалите с приватизацията на спортната зала "Универсиада" в София и комплекса "Тото комплекс "Шанс" в Златни пясъци, избухнали заради незаконни действия на "царския" спортен министър Васил Иванов-Лучано. Днес никой не може да каже какво се случи със започналото по онова време разследване.

През май 2005 г. тогавашният шеф на Националното следствие Ангел Александров предлага Пеевски за следовател в столичното следствие. Младежът няма необходимия стаж и Александров използва специален текст в закона: "назначаване по изключение".

Само след още 6 месеца Пеевски е назначен за заместник на много близката по онова време до Ахмед Доган министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем.

През 2007 г. срещу него се води дело за изнудване и той е уволнен от поста зам.-министър заради "липса на морал". Уволнен е при скандал заедно с друг зам.- министър - Корнелия Нинова, който разтриса висшите етажи на властта. Обвиняват го, че използва служебното си положение, за да притиска шефа на "Булгартабак" Христо Лачев да сключва договори с близки до него фирми.

Тогава с постовете си се разделят и министърът на икономиката Румен Овчаров, и шефът на следствието Ангел Александров. Пеевски заявява пред журналисти: "Някои хора съвсем скоро ще трябва да ми се извиняват!"

Скоро той получава извинение, първо от прокуратурата, която прекратява делото срещу него, после от Върховния административен съд, от Висшия съдебен съвет и от министър-председателя Сергей Станишев.

Главният прокурор Борис Велчев е обявил скандала за "омерзителен и унизителен", но Софийската градска прокуратура прекратява делото с мотив, че първоначалните констатации не са се потвърдили.

В медиите е пълно с твърдения на анонимни източници от правителството, че върху Станишев е упражняван натиск от ДПС за възстановяването на Пеевски. Самият Станишев заявява: "Пеевски е върнат на работа по настояване на ДПС, които са коалиционен партньор и носят отговорност за техните представители в изпълнителната власт".

Две години по-късно, на 8 август 2009 г., председателката на Агенцията за младежта и спорта в правителството на тройната коалиция Весела Лечева казва: "Делян Пеевски и Росен Карадимов управляваха държавата в края на нашия мандат”.

Коментари 1269
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1269 коментара
 
Венчавка. Попът пита: - Ако има някой, който е против този брак, да говори или да замълчи завинаги? Чува се плах глас: - Ами, аз...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ГЕРБ предлага Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет

ГЕРБ предлага Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет

България Преди 6 часа

ГЕРБ - СДС предлага Васил Големански за шеф на КФН, БСП пък предлага Росен Карадимов за шеф на КЗК

Бомби в най-малко пет автобуса в Израел, три избухнаха

Бомби в най-малко пет автобуса в Израел, три избухнаха

Свят Преди 7 часа

Изпратени са големи полицейски сили за издирване на заподозрени

Човек на Тръмп оглави ФБР

Човек на Тръмп оглави ФБР

Свят Преди 7 часа

Начело на бюрото застава верен съмишленик на американския президент

Затварят АМ „Хемус“ тази нощ за ремонта на тунел „Топли дол“

Затварят АМ „Хемус“ тази нощ за ремонта на тунел „Топли дол“

България Преди 7 часа

Превозните средства ще бъдат пренасочени по обходен маршрут по път I-1 Ботевград - София

Мицкоски не каза: България, но я сравни с Русия

Мицкоски не каза: България, но я сравни с Русия

Свят Преди 8 часа

Според него тези "двойни стандарти" създават недоволство

ОИК отстрани кмета на район „Слатина“

ОИК отстрани кмета на район „Слатина“

България Преди 9 часа

По-рано ОИК отстрани от заеманите кметски постове Георги Кузмов от „Оборище“ и Ясен Русев от „Искър“

Доживотен затвор за мексиканец, убил ММА-боец в Хасково

Доживотен затвор за мексиканец, убил ММА-боец в Хасково

България Преди 9 часа

Става дума за предумишлено убийство

<p>НС отхвърли предложение България да напусне СЗО</p>

Здравната комисия в парламента отхвърли прекратяване на споразумението със Световната здравна организация

България Преди 10 часа

Против проекта гласуваха 14 от депутатите, "за" бяха четирима, а двама се въздържаха

Русия: Нямам да приемем войски на НАТО в Украйна

Русия: Нямам да приемем войски на НАТО в Украйна

Свят Преди 10 часа

Песков: Това придобива съвсем различен смисъл от гледна точка на нашата сигурност

Голям пожар в блок в София, евакуираха сградата

Голям пожар в блок в София, евакуираха сградата

България Преди 10 часа

На място има 5 пожарни и 2 линейки

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

България Преди 10 часа

Двамата са настанени в болница, като по данни на лекарите няма опасност за живота им

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

България Преди 11 часа

ГДБОП арестува над 10 лица, като са повдигнати обвинения на 7 от тях

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Технологии Преди 11 часа

За първи път телекомът влиза и в класацията Топ 10 на независими доставчици за 2024

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

България Преди 12 часа

Това би означавало, че годишната винетка отново ще струва 97 лева

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Любопитно Преди 12 часа

Amazon MGM Studios ще има творчески контрол върху бъдещето на франчайза

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Свят Преди 12 часа

Колумбия в тревога заради нарастващото насилие между въоръжени групировки