Изборният ден ще продължи до 20.00 часа съобщиха от Централната избирателна комисия.
До 20 ч. се забранява и оповестяването на прогнозните резултати на социологическите агенции.
Би Ти Ви съобщи, без да назовава имена, че разликата между първата и втората кандидат-президентска двойка е около 12%.
Ако пред избирателните секции има желаещи да дадат своя глас, техните документи ще бъдат събрани и желаещите ще могат да гласуват до 21.00 часа, но не по-късно.
Избирателната активност към 17.00 часа според постъпилите до момента данни от общинските избирателни комисии в страната
е над 40 на сто,
съобщи говорителят на Централната избирателна комисия Бисер Троянов.
Изборният ден извън страната също се удължава до 20.00 ч. местно време.
43 064 български граждани са гласували за президент и вицепрезидент в чужбина до 18 ч., съобщиха от МВнР.
Най-много гласоподаватели са отишли до урните в Турция - 17 100. В Испания те са 5 787, а в Кипър, където също има секции извън дипломатическите и консулските представителства - 1900.
Всички секционни избирателни комисии са информирани за удължения изборен ден.
Решението е взето поради повишената избирателна активност по постъпилите в Централната избирателна комисия към 17.00 ч. данни, както и по съображения от постъпилите жалби и сигнали от територията на страната за висок брой избиратели, намиращи се пред изборните помещения, за които съществува вероятност да не могат да упражнят конституционно гарантирано активно избирателно право.
Избирателната активност към 17 ч. е надхвърлила 40 на сто. Това съобщи БНР, като се позова на данни от социологическата агенция МБМД.
Към 17.00 ч. днес са гласували 2 800 000 души
и това означава, че до края на изборния ден избирателната активност ще е по-висока, каза в изборното студио на "Нова телевизия" Мирослава Радева.
Тя коментира, че на двата предишни президентски избори през 2001 и 2006 г. гласуваха също около 2 800 000 души, но днес за първи път имаме комбинация от президентски и местни избори, а изборният ден още не е приключил.
Избирателната активност до 18 часа е 42%, потвърди и социологът Боряна Димитров от агенция "Алфа рисърч".
"Две неща ми правят впечатление - от около 25-30% от хората ни отказват по време на анкетите на екзитпола. Това може да е страх, но имаме и изнервени хора, които дълго са чакали на опашки и не искат отново да повторят процедурата. Това е заради двойния вот за президентски и местни избори", смята социологът.
Пристигат цели секции с гласуване масирано за една и съща партия. Това е второто ми основно впечатление, добави Димитрова.
Случва се нещо малко безпрецедентно с организацията на изборите,
каза социологът Антоний Тодоров пред БНТ.
Аз съм учуден колко бавно върви изборният процес. Изборите се правят по новия изборен кодекс и всичко това трябваше да се предвиди, посочи Тодоров по повод удължаването на изборния ден.
Очевидно информационната кампания на ЦИК не беше достатъчна.
От 1990 година имаме седем пъти парламентарни избори, сега гласуваме пети път за президент, няколко пъти сме гласували и за местни избори - имаме опит, посочи Тодоров.
"Дори хората си знаеха в коя стая на училището ще гласуват, броят на секциите от 1990 г. не се променил много, но се оказа, че има промени в последния момент. Смяна на секции, имаме случаи хора, които дълго са чакали на опашка, се отказват да гласуват, защото чакат с часове. Те са имали намерение да гласуват и не от страх, а от нежелание и изнервеност да чакат се отказват, това е безпрецедентно", смята Тодоров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!