То бе направено между първо и второ четене от независимите депутати Яне Янев, Димитър Абаджиев, Георги Пинчев и Иван Колчаков. Седем от присъствалите народни представители гласуваха "за", трима бяха против и един се въздържа.
Идеята получи подкрепата на депутати от Коалиция за България и ДПС. Против гласуваха представителите на ДСБ, СДС и движение "Напред", а Петя Гегова от БНД се въздържа. Депутатите от НДСВ не участваха в гласуването.
В разпределението на мандатите на национално ниво и в многомандатните избирателни райони ще участват коалиции, получили не по малко от 8 на сто от действителните гласове.
Когато коалицията е съставена от над две партии, за всяка допълнителна участваща партия се добавя по 1% над 8-те.
По време на обсъждането Елиана Масева от ДСБ заяви, че промяната означава или уреждането на вътрешнопартийни сметки, или в бъдещия парламент да участват три или максимум четири политически партии. Въпреки това според нея СДС и ДСБ не биха имали проблем с тази изборна бариера.
В обсъждането взе участие и Лютви Местан от ДПС, според когото основната функция на този праг е да бъде филтър на политическата система. Без тази промяна от ДПС и НДСВ например биха били поставени в ситуация на нелоялна конкуренция, поемайки отговорността всяка партия поотделно да е необходимо да надскочи 4-процентната бариера, наравно с коалиции, чиято бариера ще е същата.
По думите му в ДПС още няма оформена ясна позиция по въпроса, но ще я оформят на основата на това, което са чули при днешното обсъждане.
Миналата седмица президентът Георги Първанов призова депутатите да не вдигат изборната бариера за коалиции.
Депутатите във временната комисия по изборното законодателство гласуваха още депозитът за партии да бъде вдигнат на 50 хил. лева, за коалиции на 100 хил. лева, а за инициативни комитети на 15 хил. лева.
Те се изказаха в подкрепа на електронното гласуване, но тъй като няма време и технически възможности до изборите това да стане, решиха да се определят редът и условията за експериментално гласуване по електронен път с автоматизирани системи.
Купуването и продаването на гласове е престъпление - такава информация трябва да се съдържа във всички рекламни материали на участващите в изборите за национален парламент. Решението е по подобие на законопроекта за избор на членове за Европарламента.
Българската национална телевизия и Българското национално радио ще предоставят на кандидатите за народни представители на партиите и коалициите телевизионно и радио време за не по-малко от три диспута с времетраене общо не по-малко от 180 минути.
Най-малко половината от това време ще се предоставя на парламентарно представените партии и коалиции и тези, които имат членове на ЕП. Останалата част от времето може да се ползва от извънпарламентарните партии, коалиции и инициативните комитети, решиха още депутатите.
Те се обединиха и около изискването частните телевизионни и радио оператори да обявяват публично тарифите си не по-късно от 31 дни преди изборния ден.
Комисията се обяви и против идеята гласуването да бъде в работен ден, който да се обяви за неработен.
Народните представители ще продължат и в утрешния ден обсъждането на промените в Закона за избиране на народни представители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!