В специално изявление президентът Георги Първанов отново поиска въвеждането на мажоритарен елемент на предстоящите парламентарни избори при досегашната пропорционална система.
Президентът заяви, че ако парламентът не направи това в следващите 10 дни при гласуването на изборните закони, той ще предложи референдум за въвеждане на мажоритарния вот.
Така отново ще имаме гласуване "2 в 1", каза президентът, уточнявайки, че референдумът може да бъде едновременно с парламентарните избори, които трябва да се произведат между 28 юни и 5 юли.
Той заяви, че ще реагира незабавно, ако парламентът гласува вдигане на бариерата за влизане в Народното събрание, която в момента е 4%. За такава възможност съобщиха някои медии.
Казвам го сега, за да не се наложи да връщам закона и да сме пред тежкото изпитание да отложим за по-късно парламентарните избори, предупреди президентът.
В условията на икономическа криза на нас ни трябва стабилно управление, което да има широка обществена подкрепа, което да може да реализира антикризисна програма, заяви Георги Първанов като не изключи дори половината мандат на бъдещия кабинет да мине в условия на икономическа криза.
Държавният глава съобщи, че е подписал указ за насрочване на изборите за български депутати в Европейския парламент за 7 юни, когато ще гласуват и гражданите на повечето европейски страни.
Първанов припомни, че преди около 15 месеца в своето годишно обръщение към парламентаристите е призовал на време да бъдат приети изборните закони. За съжаление се повтори утвърдената практика изборните закони да се приемат в последния момент, каза той.
Същевременно упрекна депутатите, че основният дебат е бил по не особено важни проблеми - да има или не ден на размисъл, за свиване на предизборната кампания.
През юни миналата година президентът подробно обоснова предложения за реформа на политическия модел, сред които бе и въвеждане на мажоритарен елемент. Месец по-късно той призна, че има стесняване на подкрепата за мажоритарност. Смесена мажоритарно-пропорционална система досега имаше само на изборите за Велико Народно събрание през 1990 г., когато половина депутати се избираха като личности, а другата половина - с партийни листи.
Днес Първанов цитира данни от социологически проучвания, според които 80-85% от гражданите са за мажоритарна система.
"Хората искат да избират личности. Все по-трудно избирателите се съгласяват да гласуват за амортизирани депутати. Аз нямам илюзия, че това ще доведе до реабилитиране на политиката. Но все пак изборът на личности - при това пряко, ще засили интереса към политиката и аз съм готов да се обзаложа за това.
Това няма да обезсили партиите. Партиите само ще бъда укрепени и закалени от по-високо участие на хората в едни избори. Оздравяването на политическия модел минава през лекуването им, а не чрез отрицанието", заяви президентът.
Той отбеляза, че е работа на депутатите да решат колко депутати ще се избират мажоритарно като добави, че се надявам тази квота да е по-висока. През януари левицата предложи мажоритарно да бъдат избирани 58 депутати.
Държавният глава даде положителна оценка за предприетите от депутатите мерки за увеличаване на финансовия контрол върху партиите.
Той отбеляза, че допуска, при данните от социологическите проучвания и очакванията за блокиране на лявото и дясното, че след изборите можеим да бъдем изправени пред невъзможност за конституиране на правителство.
Политическият процес обаче е динамичен, защото се променят отношенията, каза държавният глава и призова за преодоляване на различията в името на програма за национално съгласие, подобно на 1997 г.
Трябва да се направи опит за постигане на еднопосочно ориентирани програми, ако не програма за национално съгласие, каза Първанов и изрази недоумение защо дясната коалиция записва като една от основните си договорености да блокира стратегическите енергийни проекти на България. Това, според него, е недалновидно и изглежда малко детински.
Много от исканията на протестиращите полицаи са основателни, каза още Георги Първанов. Според него те са особено основателни в частта си за условията, в които работят служителите на МВР.
Същевременно той посочи, че категорично не може да приеме поведението на някои от полицаите по време на протестите - хвърлянето на пагони, както и някои от издигнатите от тях лозунги.
"Това е срещу държавността и отговорността към професията им. Като не им харесва да напуснат. При тази криза ще има голяма конкуренция за работа в МВР", каза Първанов.
Аз считам, че беше изхвърляне толкова високи заплати в ДАНС преди да са ясни резултатите от работата на агенцията, отбеляза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!