Народното събрание избра Иво Атанасов за член на СЕМ от квотата на парламента.
Атанасов бе член на медийния регулатор по време на Тройната коалиция, а след това бе медиен съветник на президента Георги Първанов.
За него гласуваха 102 депутати, нито един не гласува "против", а четирима се въздържаха.
Кандидатурата на Атанасов беше представена от зам.-председателя на Народното събрание Мая Манолова, която посочи, че едва ли има български гражданин, който да познава по-добре медийното законодателство.
Тя отбеляза, че в този момент всяко назначение се следи под лупа от българските граждани.
Нямаше да си позволя да предложа Иво Атанасов, ако имах и най-малкото съмнение в неговата честност, принципност и компетентност, заяви Манолова.
Иво Атанасов е народен представител от парламентарната група на БСП в 36-то, 37-то, 39-то, 40-то и мажоритарен кандидат от област Пазарджик за 41-то Народно събрание. Той е роден на 16 февруари 1953 г. в Кюстендил.
Първото важно решение на СЕМ, в което ще участва Атанасов, е изборът на директор на БНТ
Георги Кадиев от левицата подкрепи кандидатурата на Иво Атанасов, като обори твърдения, че става дума за партийна кандидатура.
Той припомни, че Радомир Чолаков, другият кандидат, е бил обвързан със ССД на Стефан Софиянски.
Кандидатурата на Чолаков, който също е номиниран от депутати от левицата, подкрепиха осем народни представители, шестима бяха против, 75 се въздържаха. Дискусията в пленарната зала се отклони от качествата на кандидатите към работата на СЕМ.
Четин Казак от ДПС и Христо Монов от левицата коментираха защитата на правата на детето. Христо Монов директно заяви, че липсва такава политика от страна на СЕМ и телевизионното съдържание дори повече вреди на децата.
Станислав Станилов от "Атака" пък постави въпроса за обективността на медиите и "дали те са медиатор или манипулатор на общественото мнение".
Минчо Минчев от левицата допълни, че медиите "имат способността да излъскват ума и инстинкта към мислене" и посочи, че се е правил опит за управляване на народа чрез телевизор.
Той подкрепи Иво Атанасов и посочи, че така гласува против "безпаметството, към което ни тикат електронните медии като средство за оглупяване на цял народ". Преди да бъде избран, Иво Атанасов отбеляза, че двете кандидатури са равнопоставени.
Виждам, че се търси противопоставяне на базата на това, че единият е партиен член, а другият експерт, но това не е вярно, посочи той.
Освен това, допълни Атанасов, не е забранено на членовете на СЕМ да членуват в политически партии, а само да бъдат в ръководните органи на партиите, и то на изборна длъжност. Чолаков не направи изказване.
Асоциацията на европейските журналисти в България обаче изпрати до медиите позиция, в която изразява притеснението си от избирането на политически обвързана личност за член на СЕМ.
Според тях начинът, по който протече изборът на новия член на СЕМ показва, че "въпреки продължаващите протести, управляващото мнозинство продължава със спорните и непрозрачни назначения, без да се вслушва в исканията за прозрачност и високи професионални критерии". От Асоциацията настояват изборът на Атанасов да бъде отменен и да започне нова процедура, в която политическите партии да се допитат за номинации до професионални организации.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!