П равомощията на прокуратурата и нейното положение в рамките на съдебната власт предизвикват най-силния сблъсък на мнения в спора около промените в Конституцията, каза министърът на правосъдието Христо Иванов пред български журналисти в Брюксел.
От една страна има предложения за различни възможности за въвеждането на повече демократична отчетност на прокуратурата. От друга страна има много видима боязън и нежелание от страна на много хора, в парламента включително, изобщо да се коментира тази тема, поясни министърът.
По неговите думи това, което наистина би се отразило на доклада на Европейската комисия покрай записите на разговори на съдиите Владимира Янева и Румяна Ченалова, е
липсата на реакции.
Това, което ЕК винаги е очаквала, е когато има такива твърдения, да има обективно и убедително разследване, което да даде отговор. Ако има проблем, да бъде изваден и решен, а ако няма – чудесно, това ще бъде много добра защита и за хората, които са въвлечени в този безспорно неприятен скандал, каза министърът.
Скандалът е неприятен не просто заради съмненията, които повдига, а и заради целия начин, по който се разгръща в общественото пространство. Фокусът трябва да бъде върху адекватната, решителна институционална реакция – да се проверят фактите, заяви Иванов.
По неговите думи, ако шумът в опит да се подмени темата успее, това ще окаже влияние на доклада по механизма за сътрудничество и проверка.
Законът за борба с корупцията ще има общо хигиенизиращо влияние.
Този закон има огромно значение за постепенното налагане на много по-твърда хигиена на отношенията по високите етажи на властта, поясни министърът в отговор на въпрос.
Попитан как гледа на
призивите за неговата оставка,
Иванов отговори: „Спокойно, с равнодушие“. Малко се износват тези неща от моя гледна точка, но решението е на премиера, заяви министърът.
По повод днешното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи Иванов съобщи, че преговорите за обособяването на Европейската прокуратура са сложни. България е сред страните, които искат да видят силна прокуратура, посочи Иванов. Т
ой допълни, че подкрепя идеите този общоевропейски орган да се занимава и с въпросите на тероризма. По неговите думи страните от ЕС имат опасения Европейската прокуратура да не бъде прекалено силна или твърде слаба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!