С поред правосъдния министър Христо Иванов липсва „чувство за справедливост“ в действията на БНБ по случая с поставената под специален надзор Корпоративна търговска банка.
„Важното е да има една предсказуемост и прозрачност в действията на БНБ,
които ми се струва, че липсват. Хората са в правото си да протестират и да искат парите си“, коментира служебният министър в предаването „Здравей, България“ на Нова ТВ.
По думите му вложителите в КТБ трябва да имат достъп до средствата си. „Без да съм специалист по банково право, има срок, в който трябва да се изплатят гарантираните депозити“, посочи още Иванов.
„Това е положението, в което се намираме - имаме гуверньор на БНБ, ръководство, трябва да вярваме на институциите. С еднократни действия не може да се върне загубеното доверие към институциите“, на мнение е правосъдният министър.
Той призна, че е един от хората, които са подписали сигнала на „Протестна мрежа“
срещу Делян Пеевски, Николай Бареков и Цветан Василев, но не е присъствал на внасянето му в прокуратурата. Министър Иванов допълни, че и сега следи какво се случва с този сигнал.
Във връзка с публикации в медиите, свързани с това, че Иванов и хора, свързани с протестите, са усвоявали чужди пари, министърът коментира, че са кандидатствали за проекти, обявени от донори и съответно са ги изпълнили.
„Има донори, които обявяват конкурси за проекти и финансират. Ние от Българския институт за правни инициативи сме кандидатствали и сме били одобрени. Не се чувствам уязвим от това, че получаваме пари от институционален донор с ясен произход на парите и ясно определена дел. Ние искаме съдебна реформа и търсим пари за това. Успешни сме, защото донорът ни вярва, а не заради схеми. В съдебната система за съжаление има корупция. За конкретни хора не мога да говоря“, категоричен е Иванов.
За казуса с дъщерята на ректора на Стопанската академия в Свищов Величко Адамов - съдия Аглика Адамова той каза:
„Познавам г-жа Адамова от дълги години. Премиерът реши Аглика Адамова да не става заместник правосъден министър и не е коректно да го коментирам. С г-жа Адамова ще продължим да работим по досегашния начин, в качеството ѝ на съдия“.
Христо Иванов обясни и защо не е плащал вноските си като адвокат, а го направи, едва след като стана правосъден министър.
„Платих си вноската, защото смятам, че имам такъв ангажимент към колегите от Софийската адвокатска колегия. Така и не взех решение да прекратя окончателно отношенията си с тази професия, но не смятам да се връщам към практикуването ѝ“, обясни министърът.
„За два месеца не мога да направя кой знае какво.
Поставили сме си конкретни приоритети, които смятаме, че могат да се случат за този период. Най-важното е да се формулира конкретен план за съдебна реформа. Да разкажем в конкретна последователност какво трябва да се случи, за да започнат институциите да работят по-добре“, коментира още правосъдният министър.
По думите му той е решил да влезе в изпълнителната власт именно заради съдебната реформа.
Иванов бе категоричен, че във ВСС трябва да се гласува с бюлетина при избора на председател на Върховния касационен съд.
„Досега не съм чул съмнения за гласуването с бюлетини. Колегите от ВСС осъзнават, че този проблем стои. Има съмнения в механичната система. Първо, че се вижда пръста и може да се направи сметка кой как гласува. Не е ясно как системата може да се настрои по различен начин. Вчера имах разговор с членове на ВСС и моята задача е да се говори на тази тема - кой от двата начина за гласуване е по-добър“, заключи Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!