Иван Кръстев: Ходът на Доган с ЛИДЕР е логичен
Иван Кръстев   
Източник: БГНЕС/Любомир Спиров

За БСП най-важното на евроизборите беше да спрат ГЕРБ, да пречупят електоралната им динамика, но социалистите не успяха да направят това, казва политологът Иван Кръстев.

В интервю за в. "Труд" той прогнозира, че на парламентарните избори при по-голяма избирателната активност

разликата между ГЕРБ и БСП би трябвало да се увеличи.

Вече не е възможно БСП да е първа политическа сила, убеден е Кръстев.

Според анализатора, за да не плаши хората, този път Ахмед Доган е предпочел да действа така, че да блокира вота на онези, които са готови да отидат и да гласуват просто срещу ДПС.

Иван Кръстев не изключва възможността ДПС на тези избори да е прехвърлило гласове към други политически партии. Той има предвид ЛИДЕР и подчертава, че "това не е нелогично, нито е незаконно".

Според плитолога по този начин Доган се опитва да не позволи консолидация на опозиционния вот около ГЕРБ и "Синята коалиция".

"Доган от известно време се опитва да създаде контролиран от ДПС политически субект в дясното пространство. Това е причината за опита да не се регистрира СДС. Но този опит се провали и ЛИДЕР е резервният ход", казва той.

За Иван Кръстев

ЛИДЕР със сигурност е феномен

- постмодерен колаж от съвременни технологии и средновековно крепостничество. Според него Кошлуков е заработва "честно" гласовете си чрез участие във "ВИП брадър", а Христо Ковачки прибавя гласове с корпоративно-крепостнически похвати.

Според Кръстев проблемите с регистрацията на СДС са мобилизирали десните избиратели и в класически сини райони като в София и големите градове това даде много висок резултат. Тези, които решиха да създадат проблем на "Синята коалиция", създадоха възможност за консолидацията им.

Но политологът напомня, че "периферията на коалицията не е голяма".

В прогноза за резултата от предстоящите парламентарни избори в София Иван Кръстев отбелязва

"Подкрепата за "Синята коалиция" най-вероятно ще бъде възпроизведена. По-важно е третото място на БСП на европейските избори в София. То показва две неща - опитът за капитализиране на негативен вот срещу ГЕРБ тотално се провали; и второ, че

сагата с боклука не донесе гласове, а увеличи кризата на левицата."

В коментар за представянето на "Ред, законност и справедливост" анализаторът посочва, че Яне Янев взема по-малко гласове, отколкото очакваше, но достатъчно много гласове. Проблемът му е дали може да удържи тези гласове.

"На тези избори делението беше на добрите, лошите и злите. И РЗС избра ролята на злите. Но Волен Сидеров също се вижда в тази роля, а не е ясно дали ще има електорат за двама зли в следващия парламент", заключава Иван Кръстев.

Според него дори десницата да не се обедини навсякъде, политическата поляризация вече е факт.

"В момента съществуват

ясни разделения между ляво, дясно и център.

БСП и ДПС играят като единия полюс. ГЕРБ и "Синята коалиция" като другия. В центъра стоят НДСВ, РЗС и ЛИДЕР.

Видимо РЗС не може да влезе в коалиция с БСП и ДПС. НДСВ може да реши къде иска да отиде. С ЛИДЕР ситуацията е по-неясна, защото в ЛИДЕР не е ясно кой е лидерът, но "Новото време" са естествена част от дясна коалиция. Може да се окаже, че ЛИДЕР е застрахователната полица на ДПС при излизане от властта", посочва Кръстев.

В заключение той казва, че на европейските избори ГЕРБ се раздели с мечтата си за абсолютно мнозинство, БСП се раздели с надеждата, че може да е първа политическа сила, а ДПС вече знае, че няма да е част от следващото мнозинство. 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Полицията в Ню Йорк издирва заподозрян, който подпалил мъж на "Таймс Скуеър"

Свят Преди 6 часа

През декември 57-годишната Дебрина Кавам от Ню Джърси почина, след като беше подпалена във влак на нюйоркското метро

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Свят Преди 6 часа

„Всеки огън към Израел от ливанска територия представлява грубо нарушение на договореностите между Израел и Ливан“

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Свят Преди 8 часа

Русия многократно е заявявала, че в Украйна не трябва да има "миротворци"

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Свят Преди 8 часа

Според него, ако не бъде съставено ново правителство в законовия срок, ще се свикат избори, най-вероятно на 8 юни

Агнеса Руси Поповска, посланик на Република Северна Македония

Посланичката на Скопие у нас: Искам да изкажа благодарност на България за помощта

Свят Преди 9 часа

Десетки отдадоха почит в памет на жертвите на пожара пред посолството на Северна Македония в София

Американският самолетоносач "Хари Труман"

Йеменските хуси твърдят, че са атакували американски самолетоносач в Червено море

Свят Преди 9 часа

Представител на хусите съобщи, че САЩ са нанесли 47 удари по цели в 7 области в Йемен

Президентът на Венецуела Николас Мадуро

Венецуела упрекна "незаконните" депортации от САЩ

Свят Преди 10 часа

Кабинетът в Каракас е "дълбоко възмутен от заплахата за отвличане на 14-годишни деца"

Белият дом: Въздушните удари по йеменските хути може да продължат седмици

Белият дом: Въздушните удари по йеменските хути може да продължат седмици

Свят Преди 10 часа

Говорител на Пентагона заяви, че от 2023 г. насам хутите са атакували 174 пъти американски военни кораби

.

Осем ранени от Северна Македония пристигнаха в болници в София и Варна

България Преди 10 часа

Още петима души в тежко състояние се очаква да бъдат транспортирани по-късно днес

Протестираща в Белград: Ние не искаме смяна на властта, а смяна на мисълта

Протестираща в Белград: Ние не искаме смяна на властта, а смяна на мисълта

Свят Преди 11 часа

„Шумът, който беше пуснат по време на мълчанието, беше ужасен”, сподели Даниела Бузурович

Ердоган казал на Тръмп, че подкрепя усилията му в Украйна

Ердоган казал на Тръмп, че подкрепя усилията му в Украйна

Свят Преди 11 часа

Миналата седмица САЩ предложиха прекратяване на огъня във войната в Украйна, като Киев го прие, а Москва повдигна „сериозни въпроси“

Неизвестен запали жена в трамвай в Германия и избяга

Неизвестен запали жена в трамвай в Германия и избяга

Свят Преди 11 часа

Не е ясно какъв е бил мотивът за нападението

Зеленски: Русия не показва интерес към прекратяване на войната

Зеленски: Русия не показва интерес към прекратяване на войната

Свят Преди 12 часа

Зеленски се съгласи по принцип с 30-дневното прекратяване на огъня, предложено от САЩ

Седемдневен траур се очаква да бъде обявен в РСМ след огнената трагедия

Седемдневен траур се очаква да бъде обявен в РСМ след огнената трагедия

Свят Преди 12 часа

По-рано днес бе съобщено, че жертвите са на възраст между 14 и и 25 години

.

Нетаняху: Израел ще продължи непреките преговори с "Хамас"

Свят Преди 13 часа

От началото на примирието на 19 януари "Хамас" върна 33-ма заложници, включително 8 мъртви, а Израел освободи около 1800 палестински затворници