"България ще задълбочи сътрудничеството си с Азербайджан в сферата на енергетиката. Страната е сред най-важните партньори на Европа за диверсификацията на доставките на природен газ."
Това заяви президентът Росен Плевнелиев, цитиран в съобщение на прессекретариата на българския президент след среща с азербайджански държавен глава Илхам Алиев.
Плевнелиев е на двудневно работно посещение в Баку по повод
официалната церемония за началото на строителството на Южния газов коридор
на 20 септември. Ще присъстват също представители на Албания, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, САЩ, Турция и Черна гора.
Изграждането на Южния газов коридор повишава сигурността на доставките за България, за страните от Югоизточна Европа и ЕС, и е реален принос в усилията за диверсификация, беше подчертано по време на срещата. Интерконекторите на България с Турция и с Гърция са неразделна част от инфраструктурата на Южния газов коридор.
В съвместна декларация, подписана от президентите Плевнелиев и Алиев, беше подчертана важността на Договора за продажба на природен газ между "Булгаргаз" и СОКАР от септември 2013 г. за доставка на 1 млрд. куб. метра газ годишно от находището "Шах Дениз" в Азербайджан до България, която да започне от 2020 г.
"България подчертава готовността и намерението си постепенно да увеличава количествата природен газ, внасяни от Азербайджан", се посочва още в съвместната декларация на двамата президенти.
Според Плевнелиев преодоляването на зависимостта от една тръба е ключов приоритет на енергийната политика на България.
С реализацията на проектите от Южният газов коридор на ЕС ще бъде осигурен маршрутът за договорените алтернативни доставки на природен газ от Азербайджан за страната ни през Турция и Гърция от находището "Шах Дениз 2". Това ще създаде конкуренция между различните източници и доставчици на природен газ за България.
По този начин ще се постигне и реалната либерализация на газовия пазар и ще се стимулира договарянето на по-конкурентни цени за българските потребители. Българските проекти за междусистемни газови връзка с Гърция (IGB) и с Турция (ITB) са неразделна част от инфраструктурата на Южния газов коридор на ЕС. Тази есен предстои да се вземе окончателно инвестиционно решение за изграждане на интерконекторната връзка от Комотини до Димитровград. Очаква се газовата връзка между България и Гърция да се изгради през 2016 г.
На срещата си днес Плевнелиев и Алиев потвърдиха решимостта на двете страни за разширяване на сътрудничеството във фармацевтиката и производството на лекарства, строителството и изграждането на инфраструктурни обекти, туризма, културатя и образованието, науката и технологиите.
Президентите насърчили бизнеса от двете страни към работа по съвместни проекти и инвестиции. България ще работи за задълбочаване на сътрудничеството между ЕС и Азербайджан, записаха още в съвместната си декларация президентите.
Подписаните споразумения за облекчаване на визовия режим и реадмисия, които влязоха в сила неотдавна, доказаха потенциала за по-нататъшно развитие на отношенията между ЕС и Азербайджан, посочват Плевнелиев и Алиев.
Според двамата трябва да се засили работата на Междуправителствената комисия за търговско и икономическо сътрудничество и очакват в скоро време четвъртото й заседание да се проведе в Баку. Това ще е важен импулс за развитието на двустранните икономически връзки, считат държавните глави.
Утре президентът Плевнелиев ще присъства на церемонията по откриване на строителството на Южния газов коридор заедно с представители на Албания, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, САЩ, Турция и Черна гора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!