„След постигането на историческото споразумение по въпроса за иранската ядрена програма и последвалия засилен диалог между ЕС и Техеран, се създава благоприятен климат за рестартиране на българо-иранските икономически отношения“, заяви министър председателят Бойко Борисов в Иран.
Днес е вторият ден от визитата на българската делегация в страната.
Според премиера, съществува положителна перспектива за развитието на контактите между двете държави предвид факта, че страната ни е била традиционен партньор на Иран в източноевропейския регион през 80-те години на XX век.
Борисов припомни, че в определени години стокообменът е надхвърлял 500 милиона долара, докато сега той е около 150-160 милиона долара годишно:
„Нивата от 80-те години могат да бъдат постигнати отново“, категоричен е още Борисов.
„Гледаме на България като на врата към Европейския съюз, за да развием икономическите си отношения с държавите от Европа", посочи от своя страна председателят на Ислямското консултативно събрание д-р Али Лариджани.
По време на посещението в Иран стана ясно още, че български и ирански експерти ще обменят опит в сферата на ядрената енергетика.
По време на разговорите там, министър-председателят по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова представиха 40-годишният експлоатационен и експертен потенциал на страната в работата на АЕЦ „Козлодуй“.
От него става ясно, че близо 33% от енергията в България се произвежда от атомната централа в Козлодуй.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!