М инистърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев отчете "нелоши резултати" от свършеното от служителите на МВР през последните шест месеца.
По думите му през този период пред Министерството са стояли три основни предизвикателства - кризата с миграционния натиск, реформата в МВР и охраната на обществения ред при протестите.
Според министър Йовчев МВР се е справило с тях много добре.
Успех е, че не допуснахме сблъсъци, както и че не бяха сериозно наранени хора и нанесени сериозни материални щети. Това е оценката на министъра на вътрешните работи за работата и поведението на полицаите по време на протестите.
"В момента сме свидетели на сериозен политически екстремизъм -
има крайни настроения и това е сериозен проблем, защото раните, които ще отворят в обществото няма да се затворят скоро.
Когато сред хората се настрани ксенофобия, омраза и агресия, те могат да бъдат насочени навсякъде, включително и непредизвикана с нищо агресия към полицаите. Такъв тип прояви трябва да се осъждат публично", заяви той.
"Протестите промениха своята структура -
спонтанните отстъпиха място на организирано протестиращите.
Твърдението е на база на характеристика на хората, които отиват на тях и на база на начина на организирането на проявите. Протестът е политически, защото има едно единствено искане- оставка на правителството", каза Йовчев.
"Няма желание от тяхна страна за диалог и за дискусии. Редно е политическите структури зад протестите да заявят кои са те и какви са целите им, за да знаят протестиращите в какво са въвлечени. Когато някой насърчава протестиращите да извършват неща, които не са демократични, дори са престъпления, трябва да има желание да се афишира кой е той, а не да се крие зад децата. Защото в момента именно това се случва", смята министърът.
"Всички знаем кой стои зад протестите, но не е работа на министъра да издава присъди - нито оправдателни, нито такива, с които да укори някой. Работа на журналистите е да информират", посочи още той.
"Да не се окаже накрая, че пострадалите по време на протестите полицаи са повече от пострадалите граждани? Правителството има желание за диалог с протестиращите, по-отворени и по-прозрачни сме и не разбирам коя от тия политики на кого не харесва", каза Йовчев.
"Ще продължим да действаме по същия начин
и ако някой си позволи да наруши закона ще му търсим отговорност. Не твърдя, че всички, които протестират, са агресивни. Но който насърчава хората да вършат нередни неща би трябвало да понесе поне своята политическа отговорност", добави министърът.
Йовчев определи съботния инцидент, при който беше блокиран в ресторант в столицата, като "неприемливо поведение". Той посочи, че в заведението е имало малки деца и хора, които нямат нищо общо със случващото се.
Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров заяви, че по време на протестите в събота са били задържани петима души.
Един от тях е арестуван за нанасяне на лека телесна повреда на полицай, друг, че е напръскал служител на МВР със спрей. Останалите трима са задържани за неизпълнение на полицейски разпореждания.
Сред положителните резултати от реформата в Министерството
са ограничаването на правомощията на министъра и намаляването на използването на специални разузнавателни средства (СРС).
Йовчев уточни, че в края на 2012 г. използваните СРС-та са били над 5000, а сега броят им е ограничен до 2100. Той добави, че с новия Закон за МВР ще бъдат премахнати и "безконтролно движещите се" автомобили с подслушвателна техника.
"Прекратихме и порочните практики в МВР - няма дарения вече, спряхме и търговската дейност, ликвидираме фирми, прекратяват се договорите.
Видяхме какво се случи и каква информация излезе, оказа се, че МВР е било подизпълнител по десетки договори. Така вместо ресурсът на министерството да бъде насочено към базовата му дейност, то е извършвало търговска дейност срещу смешни пари", отчете министърът.
"Имаме система за отчитане на резултатите, която действа,
за да противодействаме на престъпността и за запазване на обществения ред.
Предстои ни много работа тези промени да бъдат реализирани на практика, очакваме и конкретни резултати по посока на преразпределение на състава, изготвяне на планове по региони, с конкретни мерки и отговорности, както и в сътрудничество с гражданското общество.
Възстановихме контактите и имаме добър диалог със синдикатите и ще продължим в тази посока. По-ефективно управляваме и ресурсите си по отношение на обществените поръчки и финансовия контрол. Имахме дупка в бюджета от 90 млн. лв., а в края на годината ще завършим с нула задължения", каза още министърът.
Сред реформите във ведомството са и съкращаване на 10% от администрацията до края на годината и още 5% през първите шест месеца на следващата година.
По думите му това би позволило увеличаване на заплатите на служителите с 5% от 1 януари 2014 г.
По отношение на борбата с организираната престъпност, Йовчев отчете разбитите три организирани групи за "мокри поръчки", разбити лаборатории за синтетични наркотици и задържани големи количества канабис. Всичко това по думите му е
било постигнато без прехвърлената в ДАНС ГДБОП.
Министърът посочи, че МВР има работещ план за преодоляване на кризата с миграционния натиск. По думите му броят на нелегалните емигранти е намален, а местата за настаняването им са увеличени. През октомври у нас са влезли 3626 емигранти, през ноември 1652, докато през този месец броят им е под 300.
Очакваният доклад от ЕК няма да е позитивен, не забравяйте, че той обхваща период от 18 месеца, а през това време имаше тежки клевети от хора, които клеветят собствената си държава, отбеляза министърът.
Не можем да очакваме за шест месеца да променим цялостното отношение към страната, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!