А ко Законът за МВР не бъде приет, съществува риск за дестабилизация на системата.
Това каза министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев пред журналисти.
Той отказа да коментира мотивите на ветото, което президентът Росен Плевнелиев наложи на закона, но посочи, че Законът за МВР решава редица проблеми, натрупани в МВР през годините.
След като днес стана ясно, че най-късно другата седмица правителството ще подаде оставка и ще бъдат насрочени предсрочни избори, не е ясно дали преди разпускането си Народното събрание ще гласува отново върнатите от президента текстове.
По думите на Йовчев е важно законът да бъде приет, защото той налага нов модел.
Чрез този закон, който и да дойде като министър на вътрешните работи, няма да е в състояние да наложи тотален контрол върху подслушванията или кадровата политика в министерството, смята Йовчев.
Той добави, че законът е един от фундаменталните елементи на реформата, която провеждат в МВР.
"Мисля, че ако се направи задълбочен анализ, ще се види, че всички аргументи, които бяха изразени срещу този закон, в много от случаите не звучат сериозно, включително, ако трябва да се върнем назад във времето, благодарение на неверни твърдения, които бяха изразени по отношение на закона, бяха мотивирани хора да идват, да хвърлят камъни и домати по министерството на основа на твърдението, че правомощията на МВР се засилват от новия закон, което не е истина.
С този закон се решават изключително важни въпроси, които са свързани с кариерното развитие на служителите, с техните социални придобивки и социален статус. Решават се доста проблеми, за които ние бяхме критикувани години наред, че не сме предприели необходимите стъпки да решени”, каза още министърът.
Подканен да коментира оставащото време живот на правителството и дали ще успеят да се осъществят започнатите реформи в МВР, Йовчев отговори:
"Ние преди повече от два месеца предложихме и беше приет от Министерски съвет един доклад, който изразяваше нашата визия, затова как можем да постигнем трайни резултати в борбата срещу престъпността. Това са пет основни програми, които трябва да реализираме. Първата програма е превенция. Втората е за активно сътрудничество с гражданското общество, елемент, от която е днешното подписване на този меморандум. Третата програма е за интегритет. Четвъртата е програма за повишаване способностите на МВР и петата е за повишаване на доверието в министерството.
До края на седмицата четири от тези пет програми ще бъдат разработени. Част от мерките са вече или изпълнени, или в процес на изпълнение. Аз вярвам, че независимо от това колко ще бъде дълъг животът на това правителство, след като сме успели да формираме визия, оттам нататък да разработим съответните политики. Надявам се, който и да дойде, да оцени, че това е в интерес на обществото, в интерес на министерството, включително и в интерес на министъра, да успее да доведе до край тези политики. Те ще дадат резултат”, смята Йовчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!