Според проучване на Института за модерна политика в следващото Народно събрание могат да влязат 7 или 8 партии или коалиции.
Данните показват, че за ГЕРБ биха гласували 35%, а за БСП - 21,2%.
След снижаване на разликата между двете водещи политически сили през август, днес, може би в резултат на изтичането на гласове от електората на БСП лява България към АБВ, ББЦ и патриотичните формации, разликата между тях се запазва над 10%, показва проучването.
Според ИМП е възможно в изборния ден ГЕРБ да получи подкрепа от 36-39%. ДПС получава подкрепата на 12,7% от заявилите, че ще гласуват. Партията обаче традиционно показва много по-висок резултат на избори, отколкото дават изследванията.
Наблюдава и изключително силно представяне и конкуренция между средноголемите партии и коалиции - ББЦ, Реформаторския блок, АБВ, "Атака", Патриотичния фронт.
Ако заявените към 22-27 септември намерения на гласоподавателите се запазят, в следващото Народно събрание биха намерили място 7 или 8 партии и коалиции.
Освен ГЕРБ, БСП и ДПС това ще бъдат "България без цензура", Реформаторският блок, АБВ, Патриотичният фронт и "Атака". Напълно е възможно 1 или 2 от тези формации в крайна сметка да не успеят да мобилизират напълно за гласуване в изборния деклариращите такава готовност за гласуване и да останат под изборната бариера.
Към момента на проучването, "България без цензура" получава подкрепата на 5,8% от заявилите, че ще гласуват, а делът на Реформаторският блок е 5,6%.
С активна кампания на терен и премерени послания АБВ успява да привлече подкрепата на 5,4% от заявилите, че ще гласуват. От началото на предизборната кампания "Атака" бележи нарастване на влиянието си и получава подкрепата над 5% от заявилите, че ще гласуват.
В този порядък е и подкрепата за коалицията Патриотичен фронт – 5% от заявилите, че ще гласуват.
За първи път в парламентарни избори гласоподавателите ще имат законова възможност да преподреждат предложените от партии и коалиции кандидатски листи. Според проучването на
най-сериозна готовност да посочат предпочитани от тях кандидати в листите са Реформаторския блок – 61%,
АБВ – 53% и БСП лява България – 50%.
Най-резистентни към преференциалното гласуване са респондентите, заявили подкрепа за ДПС – само 18% от тях биха посочили личностно предпочитание в партийната листа.
По-ниска е популярността на преференциалния вот и сред избирателите на ГЕРБ – 39% и "Атака" – 35%.
Социологическият екип на Института за модерна политика проведе национално представително проучване на обществено-политическите нагласи в периода 22-27 септември 2014 г. – седмица преди финалната права на предизборната кампания за предсрочните парламентарни избори, които ще се състоят на 5 октомври 2014 г. Изрично трябва да се подчертае, че представените данни са ПРЕДИ финалния щурм в последната седмица на кампанията, така че те нямат характер на прогноза за разпределението на мандатите в следващия парламент, а са снимка на моментното състояние на избирателното тяло, пишат от ИМП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!