Ако изборите бяха днес, избирателната активност щеше да е 60% и в парламента щяха да влязат ГЕРБ, БСП, ДПС, "Атака", "България на гражданите", ДСБ и "Единство" и Гражданското непартийно движение "Модерна България", показва собствено проучване на Института за модерна политика.
Според изнесените днес данни разликата в подкрепата към ГЕРБ и БСП е 4-5% - 24,8 на сто от запитаните биха гласували за ГЕРБ, а за БСП - 20,6% от хората.
За ДПС гласа си биха дали около 5,6 на сто от анкетираните, докато за "Атака" този процент е близо 5.
Партия "България на гражданите" получава подкрепа от 4,3 на сто, което, според социолозите на ИМП, се дължи на засиленото й медийно присъствие. От Института обаче подчертават, че изследването е било на терен преди скандалите и разцепленията в партията на Кунева през последните дни.
ДСБ и "Единство" получават 3,6 на сто от гласовете.
Избирателните ядра на партиите изглеждат доста мобилизирани – общо 92,3% от поддръжниците на ГЕРБ заявяват, че ще дадат вот на 12 май. За столетницата делът е от 90,1 на сто.
Показателно е, че 47,4% от респондентите не виждат алтернатива на предстоящите избори срещу 32 на сто на обратното мнение.
"Атака" продължава да набира подкрепа най-вече заради съвпадението на някои радикални искания на улицата с партийната програма на партията, казват от ИМП.
Следва да се отбележи, че националистическият вот изобщо е в подем – за НФСБ през миналия месец биха гласували 1,9 на сто от всички избиратели, а за ВМРО – 1%. РЗС на Яне Янев получава 1,1%, но социолозите подчертават, че партията има потенциал за по-голяма мобилизация в условията на предизборна кампания поради наличието на изградена партийна структура.
С 1,1% на според изследването е и партия "Зелените”.
Проучването е проведено в периода 19-26 март като е реализирана национална извадка на пълнолетното население на квотен принцип, която възпроизвежда параметрите на генералната съвкупност по признаците пол, възраст и населено място. Общият обем на извадката е 987 лица. Възложител на проучването е самият Институт.
В периода декември 2012 г. - февруари 2013 г. ГЕРБ бележи траен спад в подкрепата, според проучванията на ИМП – през декември 27 на сто от респондентите са посочили, че биха гласували за партията в тогавашния момент, през януари. Този процент спада до 24,8%, а през февруари – до 24,1%.
През декември БСП би получила 22,2% от гласовете на избирателите, през януари – 19,3%, а през февруари – 20,3%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!