Името на депутата от ГЕРБ Емил Димитров изплува в скандала с продадени на безценица държавни земи в Несебър, известен като "Дюнигейт".
Това пише сайтът за разследваща журналистика "Биволъ", като се позовава на данни от кадастъра, търговския регистър и преписки от МЗХ за смяна на предназначението на държавната земя от горския фонд.
Според разследването на "Биволъ" през 2011 г. Емил Димитров е започнал процедура да купи терен от 2,5 декара, собственост на държавата.
Този терен в Несебър му е бил нужен, защото се намира между друг имот, получен със заменка, и неговия хотел "Хавай".
Басейнът като хидротехническо съоръжение
Процедурата на Емил Димитров е започнала през 2011 г. На 14.10.2011 г. РДГ-Бургас регистрира процедура за промяна на предназначението на имоти от държавния горски фонд.
Това става по Чл.73, ал 1, т.1. от новия Закон за горите, приет през 2011 с дейното участие на самия Димитров.
Единственият обект, който се доближава до басейна, построен на държавната земя неизвестно с какви строителни книжа, е "язовир" или "друго хидротехническо съоръжение".
Разглеждането на преписката става по реда на Чл.74. ал.2. т.1., тоест, достатъчно е решение на Регионалната дирекция на горите в Бургас.
На 06 феврури 2012 г. РДГ-Бургас взема Решение N°1 за предварително съгласуване. Следва оглед на обекта и на 28.06.2012 г. РДГ-Бургас издава писмо, че в имота няма ценни дървесни видове, които да са застрашени от изчезване.
"Констатирахме наличието на единични стъбла акация и топола", пишат инспекторите на РДГ, цитирани от "Биволъ". Басейнът, построен на територия от държавния горски фонд, явно не им е направил впечатление, защото не са го констатирали.
Отговорност от кого?
Фирмата "Експрес Турс", която притежава земите и хотела е собственост на "Елеонора Транс ООД" (400000 лв. от капитала) и на "Динамик Турс" АД (350 000 лв. от капитала). Акциите на "Динамик Турс" АД пък са собственост на "Елеонора Транс" (51%) и на Завода за автомобилни гуми "Динамик" (49%), който е приватизиран през РМД още в края на 90-те години.
Апортът на "ЗАГ Динамик" всъщност е 14-етажната почивна станция на завода, превърната в хотел "Мираж". Мажоритарен акционер в ЗАГ "Динамик" е акционерното дружество "Бороинвест" АД със 75%. "Елеонора Транс" пък има 8%. Акциите на "Бороинвест" принадлежат на 75% на "Елеонора Транс", а останалите се контролират от Емил Димитров чрез други фирми: "Бороинвест-98" и "Медикет". Така излиза, че почти цялата собственост на "Експрес Турс" принадлежи на една фирма: "Елеонора Транс" ООД.
Структурата на собствеността на "Елеонора Транс" е проста: 50% (2500 лв.) на 72-годишната майка на Емил Димитров и 50% на известния сикаджия Славян Теофилов,
съобщава още "Биволъ". Фирмата е известна в района и като един от концесионерите на северния плаж в Слънчев бряг. Управители на "Елеонора Транс" са Славян Теофилов и Георги Николов, известен като доверен човек на олигарха Цеко Минев. Преди два месеца "Елеонора Транс" е получила кредит от 1,6 млн евро от ПИБ, показват данните от публичните регистри.
Емо "Ротманса"
Емил Димитров е известен като вносител на скандални лобистки законопроекти и се прослави с репликата "България е наша, гората е наша, ще правим каквото си искаме, с вас или без вас". Заради влиянието си в ГЕРБ е наричан още "министър на земеделието в сянка".
Вече шест месеца Комисията за конфликт на интереси разследва сигнал срещу него, подаден от екологични сдружения. Той носи прякора Емо Ротманса защото отдавна е в цигарения бизнес.
Ротманса се счита за приближен на премиера Борисов, от най-близкия му приятелски кръг.
Твърди се, че загуба на карти на Борисов от Емил Димитров е станала причина за скандалния полет на Авиоотряд 28, с който футболните отбори на Бойко Борисов и на Емо Ротманса бяха превозени до Варна за приятелски мач.
В бизнеса с цигари и в хотелиерството най-близкият партньор на Емил Димитров е Славян Теофилов от СИК.
Димитров е автор на най-крупната заменка на гори от времето на Станишев - 900 декара в Етрополския балкан. Заменените гори са в границите на ловното стопанство "Елен", собственост на Димитров.
Чрез фирмата "Експрес Турс" получава със заменка 11 декара в Несебър. Тези сделки влизат в групата на проверяваните от Еврокомисията за непозволена държавна помощ, за което България рискува голяма глоба. До момента обаче, въпреки вербалните жестикулации, правителството на ГЕРБ не е предприело нищо реално, за да отмени скандалните заменки на Тройната коалиция.
С ловното стопанство "Елен" е свързан и един друг скандал, който опозори България като ловна дестинация. През 2005 г. барон Еберхард фон Геминген-Хорнберг отстрелва елен, а трофеят е обявен за световен рекорд. Баронът заплаща за това удоволствие 65 000 евро. Следват медийни разкрития, че еленът е израснал във ферма в Австрия, откъдето го купили двама търговци на дивеч за 20 хиляди евро.
След скандала рекордът е отменен. Борисов лично защити Димитров за заменките с думите: "Когато Емил Димитров е правил заменка, той не е бил депутат от ГЕРБ". Относно скандалното му изказване за "България е наша и горите са наши" премиерът коментира само, че "това е тъпня".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!