П одобряване на бизнес средата, намаляване на административната тежест, максимално и прозрачно използване на европейските средства на оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност", както и насърчаване на малките и средни предприятия са сред приоритетите на Министерството на икономиката, представени днес от министър Божидар Лукарски.
Министърът отбеляза, че проектът за промени в регистрационните и лицензионни режими трябва да е готов до края на март.
Заместник-министър Даниела Везиева допълни, че за тази година се предвижда да отпаднат няколко режима в Министерството на икономиката, а до края на февруари ще приемат предложения от останалите министерства, за да се синхронизира нормативната база. Везиева, добави, че по-голяма част от тези режими, които утежняват бизнеса, са свързани с подзаконови нормативни актове и са в прерогативите на местните власти.
Ще се оптимизира работата на администрацията чрез въвеждането на електронни услуги. Пакет от такива услуги се очаква да бъдат въведени до март 2016 г.
Предвижда се през тази година да се възстанови работата на Съвета за икономически растеж (СИР) към Министерството на икономиката и да се работи за даване на втори шанс на предприемачи, фалирали по независещи от тях обстоятелства.
Предвиждането е те да имат възможност да уредят задълженията си в срок от три години. Очаква се в СИР да постъпват предложения и идеи от браншовите организации за публично-частни проекти, които могат да бъдат реализирани по Плана "Юнкер". Това е основното оръжие за излизане от спиралата на дефлацията, коментира Лукарски.
По отношение на малките и средни предприятия са предвидени мерки за насърчаване на експорта, като за тази цел ще се активизира работата на търговските представителства в трети страни - извън ЕС и по-конкретно Азия, Северна Америка.
Насърчаване на инвестициите в сектори с висока добавена стойност и създаване на адекватна връзка между образование, пазар на труда и бизнес са също сред приоритетите на Министерството на икономиката.
Има идея да се поднови и инициативата "Произведено в България", каза в отговор на въпрос министър Лукарски.
По думите му целта е да се насърчат българските потребители да купуват български стоки, защото те са по-качествени, по-природосъобразни в сравнение с полските например, които идват на много ниска себестойност на нашия пазар.
Към "София тех парк" има интерес и от китайски, и от американски инвеститори, но това е проект в развитие и за нещо окончателно не може да се говори, каза Лукарски в отговор на въпрос.
На друг въпрос, свързан с приватизацията, министърът заяви, че голяма част от дружествата, които биха донесли сериозна печалба и са предмет на обсъждане в обществото са все още в забранителния списък като "Ел би булгарикум" и предприятия от военнопромишления комплекс.
Според Лукарски АДИС е едно от дружествата, което може да се приватизира. То е под шапката на Министерството на външните работи, припомни министърът и посочи, че от МВнР смятат, че не трябва да се приватизира. Според министъра интересът към дружеството е много голям и приватизацията му би имала добър икономически ефект.
НИТИ Казанлък пък е предприятие, което е в списъка за приватизация. Към Пловдивския панаир също има интерес и той може да бъде изваден за приватизация още през настоящата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!