В а ародното събрание се обсъжда идея депутатите да работят там три седмици през месеца, а една седмица да бъдат в избирателните си райони.
Заместник-председателят на парламента Мая Манолова в качеството си на ръководител на Временната комисия за изработване на проект за Правилник за организацията и дейността на 42-рото Народно събрание днес представи предложенията за промени на представители на граждански организации.
Предвижда се да се въведат два различни типа контрол - стандартният контрол в петък, както и блиц контрол след заседания на правителството.
"Имаме шанса в условията на програмно правителство и при настоящото разпределение на парламентарните сили Народното събрание да си върне функцията на върховен държавен орган", каза Манолова. И добави, че
от машина за гласуване парламентът трябва да се превърне в работещ орган, който приема качествени закони и контролира Министерския съвет.
Според Манолова е необходим нов регламент за парламентарните изслушвания на министри, както и подобряване на законодателството.
"Предвиждаме да се създаде институт по законодателството, както и да има задължителна оценка за въздействието на всеки законопрект, което е заложено в Закона за нормативните актове", поясни тя.
Манолова твърди, че се прави опит парламентът да се раздели с "някои порочни практики". Например, парите, получавани от парламентарните групи, да следват депутатите. Трябвало също да има яснота и прозрачност как депутатите харчат парите за сътрудници и офиси, които получават над заплатите си.
Ръководството на Народното събрание обсъжда възможността да се въведе онлайн излъчване на заседанията на постоянните и временните комисии.
Предлага се създаване на постоянна комисия по въпросите на гражданското общество, като един от заместник-председателите на парламента да има специален ресор за гражданското общество. Като заместник-председател на парламента бих желала да поема този ресор, добави Манолова.
Павел Шопов от партия "Атака" обяви, че ще направят промени, за да бъде ограничено парламентарното номадство.
Христо Бисеров от ДПС, другият зам.- председател на Народно събрание, посочи, че те ще предложат да бъде създадена в правилника специална глава за взаимодействие на парламента и комисиите с гражданското общество. От ДПС ще настояват да бъде създадена една постоянна парламентарна комисия за контрол върху дейността на всички служби за сигурност, прилагането на СРС и контрола на трафичните данни.
Предложения за промени в правилника на парламента представиха и представители на граждански организации.
Точка номер едно на новото управление трябва да бъде повишаването на жизнения стандарт на българина, поиска Димитър Кисимов от Българска асоциация на пенсионерите.
Задължително всеки законопроект трябва да бъде съпътстван от оценка как той ще се отрази на бизнеса, заяви Ивелин Желязков от Асоциацията на индустриалците в България.
Според Здравка Кръстева от Института за модерна политика има няколко
проблемни сфери в дейността на парламента - т.нар. сиво законодателство -
засилено корпоративно влияние в ущърб на обществото, предимно формалния
и крайно недостатъчен парламентарен контрол, системен правозащитен
дефицит на законодателния процес; недостатъчен капацитет на парламента
за приемане на европейското законодателство.
От Института предлагат
публикуване в интернет сайта на НС на всички предложения, които народните
представители внасят между първо и второ четене ,да има регистър на
лицата, които лобират за промени, за техните източници на финансиране.
Гражданите трябва да имат по-добър достъп до информация и това да е записано в новия правилник, настоя Гергана Жулева, директор на програма "Достъп до информация".
Според зам.- председателя на Българската стопанска камара
Димитър Бранков трябва да има публичност не само на
обсъжданите законопроекти, но и на становищата на заинтересованите
страни по представена предварително оценка за въздействие. Той посочи, че
срокът между внасяне на законопроект и неговото гласуване не трябва да е
по-кратък от един месец.
Парламентът да направи отново опит да се приеме етичен кодекс на народния представител, призова Антоанета Цонева, ръководител на Института за развитие на публичната среда
Светлозар Филипов от Национален форум "Обединение" поиска августовската ваканция на народните представители тази година да е по-кратка, защото парламентът има да свърши много работа.
Представителите на неправителствения сектор подкрепят идеята за блиц парламентарен контрол на Министерския съвет, по-широко представителство на гражданските организации в работата на парламентарните комисии, както и за специален парламентарен контрол над МВР и службите за сигурност.
Идеи за промени в работата на Народното събрание
Обсъждат се предложения за проекта на Правилник за организацията и дейността на 42-рото Народно събрание
27 май 2013, 13:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!