След като Конституционният съд обяви за незаконна парламентарната комисия, която разследва помилванията на президентската двойка Георги Първанов и Ангел Марин, стана ясно, че ще бъде създадена нова такава.
Председателят на досегашната комисия Яне Янев заяви днес в парламента, че в началото на следващата пленарна седмица ще бъде внесен проект за решение за създаването на нова такава.
Новата анкетна комисия ще проучва фактите и обстоятелствата, свързани с помилване, опрощаване на несъбираеми държавни вземания, даване и отнемане на българско гражданство, заяви депутатът.
В отговор на въпрос Янев потвърди, че досегашната комисия се разформирова.
Комисията не е осъществявала парламентарен контрол над президента и вицепрезидента и никога не е имала подобни цели, посочи Янев.
Според него Конституционният съд с цялостна рамка е дал възможност на парламента да продължи работата си, "за да може да стигне до изводи, които очаква обществото".
С това решение КС потвърждава необходимостта от изясняване на всички правни аспекти, свързани с помилване, опрощаване и даване на гражданство, каза още депутатът.
Предложеният от нас проект за решение за създаване на новата комисия ще бъде изцяло съобразен с изложените мотиви в решение 6/2012 на Конституционния съд, добави Яне Янев.
Независимият депутат попита защо по този казус не са си направили отвод трима от конституционните съдии - Евгени Танчев, Пламен Киров и Димитър Токушев, които са били правни съветници на президента Георги Първанов. Янев обаче посочи, че не се съмнява в легитимността на решението на КС.
От левицата са скептични, че ще бъде създадена нова парламентарна комисия
Няма да има такава комисия, коментира през журналисти Любен Корнезов. Такава комисия едва ли ще бъде създадена, защото няма нищо извънредно в случаите на предоставяне на българско гражданство, нито на опрощаване на публични задължения, добави Мая Манолова.
Всяка комисия, ръководена от Яне Янев, е смешна и бутафорна, очевидно той има намерение да създаде ГМО-комисия, коментира Манолова. Тя посочи, че има и други форми, чрез които може да се контролира дейността на министрите.
Манолова отбеляза, че правната комисия може да се занимава с проблемите при даване на българско гражданство, респективно с дейността на министъра на правосъдието, а бюджетната комисия може да осъществява парламентарен контрол за случаите на опрощаване на държавни вземания в частта, която засяга изпълнителната власт.
Ако обаче парламентарното мнозинство смята да използва Янев за маша още веднъж - тяхна воля, коментира тя.
Според Манолова ГЕРБ воюват с репресивни комисии срещу всеки свой политически опонент.
Според Любен Корнезов не е било нужно тримата конституционни съдии, които са били съветници на Георги Първанов, да си направят отвод по делото. След като станеш конституционен съдия, си хвърляш политическата мантия и служиш само на Конституцията, отбеляза той.
Парламентът излезе във Великденска ваканция до 22 април
Следващото заседание на Народното събрание, което е извънредно, е на 23 април, понеделник от 13 ч., когато ще се състоят дебатите по искания от БСП и "Атака" вот на недоверие към кабинета заради отказа от АЕЦ "Белене" и провалената енергийна политика.
Гласуването на вота на недоверие е на 24 април, отново на извънредно заседание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!