Министърът на образованието Сергей Игнатов съобщи пред журналисти преди началото на заседанието на Министерския съвет, че днес ще има проверка и на Инспектората на МС във Фонд "Научни изследвания", за да може до Коледа да излязат резултатите.
Той коментира това след днешната среща в Министерския съвет на учени с премиера Бойко Борисов и министъра на образованието по проблемите на фонда.
Конкурсната сесия на фонда ще бъде проверена и от Световната банка, съобщи министърът.
Ако някой някъде е сгрешил, откраднал или е създал корупционна среда, той ще си понесе отговорност според точките на закона, заяви министърът.
"Ако има ощетени проекти, които не са спечелили, от 10 декември всички, които са недоволни, могат да си прочетат рецензията и да подават възражения. Те ще бъдат преразгледани, има заделени още два милиона лева във фонда за ощетените", допълни министърът.
Възложените проверки отговарят на всички наши притеснения, заяви след срещата при премиера Николай Венков, професор по химия в СУ "Св.Климент Охридски".
Надяваме се те да свършат в най-скоро време и от там да се вземат и адекватните решения, допълни той.
Игнатов каза, че се върви към по-широко обсъждане на проектоправилника на фонда, за да може от началото на годината да има нов.
Готовият текст на проектоправилника ще гарантира по-голяма прозрачност. Той е обявен на сайта на министерството през втората половина на ноември.
Приемаме предложения, за да се направи широко обсъждане и така цялата научна общност да го приеме и тогава ще го приложим, допълни министърът. Според Игнатов това може да стане от април.
Новият правилник ще доведе и до промяна в Закона за стимулиране на научните изследвания, отбеляза министърът.
Той съобщи, че средствата за фонда през следващата година ще бъдат в рамките на бюджета за тази година - около 30 млн.лв.
Тази година има 36 млн.лева във фонда, около 14 млн.лв. са били за конкурсната сесия, а с останалите средства се изплащат стари проекти, допълни министърът.
Промените в начина на финансиране на проекти ще зависят от бюджета на фонда, отбеляза министърът.
Очакваме тази проверка да разкрие по същество някои от недостатъците, от които трябва да се лишим, каза професор Тони Спасов, декан на факултета по "Химия и фармация" в СУ "Св.Климент Охридски".
Той цитира премиера, който по време на срещата е заявил, че България има нужда от своите силни учени. Общество, което иска да се базира на знание, нови технологии и иновации, е абсурдно без силна наука, а за нея е необходимо внимание, включително и обществено, е казал още премиерът, отбеляза ученият.
До скандала в научните среди се стигна, след като Изпълнителният съвет на ФНИ предложи на министър Сергей Игнатов отстраняването на проф. Мирослава Кортенска за действия несъвместими с работата на ФНИ.
Основанието за това са изнудване на членове на временни комисии и на служители на ФНИ от проф. Мирослава Кортенска, правенето на рецензии от чуждо име, влизане с чужда парола в електронна система за оценяване на проектите, подправка на документи и противоправно облагодетелстване с пари. За тези й действия е сезирана прокуратурата. Проф. Кортенска споpед обвиненията е присвоила не по-малко от 30 000 лв.
По-късно председателят на парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси Бойко Великов заяви, че комисията ще изслуша проф. Мирослава Кортенска за Фонд "Научни изследвания".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!