Б ългарският химн прозвуча в Скопие по време на честванията на националния празник на Македония - Илинден.
Причината беше присъствието на честванията на българска правителствена делегация, водена от премиера Бойко Борисов.
Какви са реалните ползи от подписания исторически договор със Скопие
Историческият договор подписан в Скопие, нечуван интерес, как реагира ЕК
Вчера Борисов, колегата му Зоран Заев и министри от двете правителства подписаха Договор за добросъседство, приятелство и сътрудничество между двете страни. Документът, целящ прекратяване на историческите спорове между двете държави и сътрудничеството им в различни проекти, предизвика полемики, най-вече в Македония.
Той беше подписан ден преди националния празник, на който се отбелязва избухването на Илинденско-преображенското въстание през 1903 година.
Отбелязването на въстанието е общ празник, защото в него са участвали много български офицери, заяви пред журналисти вицепремиерът и лидер на българското ВМРО Красимир Каракачанов.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ИСТОРИЧЕСКИЯ МОМЕНТ
"Въстаниците са пели "Жив е той, жив е - там на Балкана" и песента на Стефан Стамболов "Не щеме ний богатство, не щеме ний пари", заяви Каракачанов пред журналистите.
"Регионът е подготвен да води политика на зрялост и мъдрост", заяви Зоран Заев по време на цермонията и допълни, че Македония има "светло бъдеще като член на НАТО и ЕС".
По-рано двамата премиери заедно положиха цветя пред тленните останки на Гоце Делчев. Революционерът загива непосредствено преди въстанието през 1903 година.
Как реагира САЩ на договора между България и Македония
Проекта на Договора може да прочетете ТУК
Преди обратното отпътуване на българската делегация, Борисов, Заев и Каракачанов посрещнаха и наш хеликоптер, който ще участва при гасенето на големи горски пожари в близост до Скопие.
„Следващата ни среща да бъде по пътя към НАТО“, обърна се българският премиер към македонския си колега при сбогуването им.
Вече в София,
Борисов изтъкна, че Договорът с Македония е даван като пример от ЕС и САЩ
за разбирателство без посредници между две страни на Балканите.
"Виждате от всички институции в Брюксел, външните министри на Германия, Франция, Швеция, Холандия, държавния департамент на САЩ дадоха пример с това как може без посредници между две съседни приятелски държави да се подписва Договор за добросъседство на тези размирни Балкани", заяви Борисов в началото на редовно правителствено заседание, след което благодари неколкократно за усилията на вицепремиерите си Каракачанов и Екатерина Захариева, която е и външен министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!