С оциалният министър Хасан Адемов коментира днес различията в позициите на БСП и ДПС по отношение на плоския данък и на годините за пенсиониране, като отбеляза, че в програмата на правителството не са предвидени такъв тип промени, каквито поиска БСП.
"Вижда се, че няма съгласие по този въпрос между двете партии, дискусията продължава в търсене на най-доброто решение. То минава през прозрачна и предвидима данъчна система. Резки промени не са за предпочитане", обобщи Адемов.
През уикенда лидерът на социалистите Сергей Станишев припомни предизборното обещание за въвеждане на диференцирани ставки, като хората с доходи над 2700 лева месечно плащат 15% данък. Вчера обаче Йордан Цонев заяви, че ДПС няма да подкрепи идеята.
Междувременно Адемов коментира и, че
"пенсионната система наистина е изправена пред ситуация, при която се поставя под съмнение социалната стабилност.
Ранното пенсиониране, макар и гъвкаво, може да доведе до там, че да не можем да плащаме дори и ниския размер на пенсията".
Пред Би Ти Ви Адемов подчерта, че не може да се говори за коалиционно споразумение, за такова може да става дума само преди съставянето на правителство, сега вече е късно. По-рано днес евродепутатът от БСП Ивайло Калфин поиска коалиционно споразумение, за да има прозрачност.
"В момента имаме програма за управление и работим по нея", каза Адемов.
"Идеята да се подпомогнат най-бедните вече е реализирана. Тези, които получават минимална заплата, вече ще имат право да възстановят данъчен кредит в началото на следващата година. Но всяко едно решение по отношение на промени в данъчната скала изисква сериозно обсъждане и предварително съгласуване", посочи Адемов.
"Позицията на двете управляващи партии за данъчните ставки е ясна – тя е поляризирана",
подчерта министърът и оспори и искането на социалистите за по-ранно пенсиониране.
"Миналата година е сред рекордните години по ниска раждаемост. Затова всяко въвеждане на ранно пенсиониране ще е в противоречие с изискването на ЕК. През последните 6 месеца около 2,2 млрд. са разплатени по оперативните програми. Това означава свежи пари за българския бизнес и той трябва да реши проблемите на пазара на труда.
Проблемът е точно там – ако тези хора са заети, те няма да имат нужда от ранно пенсиониране.
Пенсионната система през всички тези години се опитва да реши проблемите във всички сектори. На тази основа ние стигаме до ситуация, в която пенсионната система наистина е изправена пред ситуация, при която се поставя под съмнение социалната стабилност", аргументира се министърът.
"За 2014 година 8,1 млрд. са за пенсии, от тях близо 5 млрд. са от данъци. Което означава, че ако имаме проблеми на пазара на труда, ако имаме по-малко хора, които да работят и ако продължим с ранното пенсиониране, включително и с гъвкавия вариант, това означава, че ние ще стигнем до ситуация, когато няма да плащаме и този нисък размер на пенсия", заяви Адемов.
"Не може да се смята, че правителството може само за 6 месеца да изпълни програма, предвидена за цял мандат.
Замразихме възрастта (за пенсиониране), а всички тези мерки са в посока на увеличаване на дефицита. Ако продължаваме в тази посока, това означава, че ние искаме да сринем финансово системата. Трябва да балансираме достатъчно гъвкаво всички тези елементи, за да можем да изпълним програмата в рамките на управленския мандат.
А от друга страна да се опитаме да съхраним финансовата стабилност на пенсионната система", заяви министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!