Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън поздрави усилията на България за по-голяма прозрачност в енергийния сектор и обяви, че специалният пратеник в Евразия за енергетиката Ричард Морнингстар ще посети за втори път София след десетина дни.
След среща с българския външен министър Румяна Желева, продължила около половин час във Вашингтон, Хилари Клинтън каза:
"Особено се радваме, че България е член на НАТО и част от най-успешния за колективната сигурност съюз в историята, основан на взаимното уважение. Осъзнаваме колко силно са свързани в бъдеще съдбите на нашите страни".
Изявленията на Клинтън и Желева пред журналисти са публикувани на сайта на Държавния департамент на САЩ (state.gov/secretary).
Хилари Клинтън поздрави
усилията на новото правителство на България за изкореняването на корупцията,
както и готовността му за повече прозрачност в енергийните отношения.
"Тази година честваме 20-ата годишнина от падането на Берлинската стена. То помогна на България по пътя към демокрация и пазарна икономика, който бе потвърден на неотдавнашните избори.
Нямаше как през 1989 г. да знаем как ще се развият събитията. Но преходът, който невинаги бе лек, даде възможност на милиони хора в Централна и Източна Европа да решават сами съдбата си и да се стремят към по-добро бъдеще", каза Хилари Клинтън.
И продължи: "За мен е особено удоволствие да приветствам българската делегация и специално външния министър Румяна Желева, заела този пост забележително подготвена и със силен ангажимент към демокрацията.
С външния министър на България Румяна Желева разисквахме как да разширим партньорството между нашите страни...
Говорихме също за икономическите предизвикателства и за търговските връзки, които искаме да задълбочим".
Клинтън напомни, че днес български и американски войски служат рамо до рамо в мисията на НАТО в Афганистан.
На въпрос
дали се очаква изпращане на повече войски от България в Афганистан
американският държавен секретар отговори, че очакванията към всяка държава са според нейните възможности.
"Ние високо ценим приноса на вашите военни и тяхната саможертва. Знаем, че двустранните ни отношения са със стратегическо значение. Ще работим заедно, и в НАТО, и чрез Европейския съюз, поставяйки акцента върху всички въпроси, които са важни за нашите две страни", посочи Клинтън.
Изтъкнах нашия силен ангажимент в борбата срещу тероризма и ролята на нашите храбри военни в Афганистан, каза Румяна Желева.
"Информирах държавния секретар за усилията и успехите на нашето ново правителство начело с премиера Бойко Борисов през първите сто дни на управлението му. Откроих нашите усилия за преодоляване на двойното предизвикателство на организираната престъпност и корупцията...
Разисквахме също регионалните предизвикателства и ролята на България в НАТО и Европейския съюз. Тази роля е насочена към укрепване на регионалната стабилност и сътрудничество и засилва нашия трансатлантически съюз", подчерта българският външен министър.
На журналистически въпрос какви са шансовете на
България да бъде включена до края на идната година в програмата за безвизов режим,
Хилари Клинтън отговори, че този проблем също е бил разискван.
Тя декларира, че лично ще подкрепи процедурата, но изтъкна, че България ще трябва да покрие големите критерии и да бъде одобрена от американския Конгрес за включване в безвизовата програма.
"Външният министър беше много настоятелна и отдели особено внимание на въпроса. Казах й, че лично ще подкрепя усилията България да бъде включена в програмата за безвизов режим, щом бъдат изпълнени стандартите.
Ценим България като близък партньор. Критериите за програмата са установени от Конгреса и всички страни трябва да изпълнят едни и същи критерии. Това се отнася и за България.
Предложихме да помогнем на България да покрие критериите, защото ние насърчаваме и приветстваме българите, идващи в САЩ за бизнес, развлечения или по семейни причини. Искаме не само добри отношения между правителствата, но и между хората", каза Хилари Клинтън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!