Той засегна въпроса за формиралото се в обществото впечатление, че парите на българските данъкоплатци отиват за една група български граждани, които са неграмотни.
"Въпросът е, че социални помощи трябва да се дават срещу определени ангажименти. Ангажиментът ни в момента е тези, които получават социални помощи, да работят в продължение на 14 дни по 4 часа на ден. Идеята е и МТСП ще започне работа в тази посока, да реформира изцяло социалното подпомагане, така че парите на българския данъкоплатец да стигат действително до тези, които се нуждаят, а не да генерираме професия трайно безработен.
Трайно безработните или една част от тях са неграмотни, или са с образование до 4-ти клас. Предложението, върху което работим, е социални помощи да се дават срещу ограмотяване, срещу квалификация, за да може тези хора да придобият поне някакви трудови навици", подчерта социалният министър.
За увеличението на майчинските той каза, че ще се реши до два дни от кога ще влезе в сила.Стабилизиращ социален пакет, ориентиран към хората с най-ниски доходи ще влезе в сила от октомври, обяви министърът. Днес, съвместно с Министерството на финансите, ще бъдат обсъдени неговите параметри. Пакетът предвижда да се увеличи кръга от хора, които да имат достъп до енергийно подпомагане, чрез вдигане на прага с 20 лв.
Мерките предвиждат и възможно увеличение на майчинските, но дали има възможност това да стане скоро, щяло да се разбере до два дни.
"Другата идея е да се подпомогнат първокласниците за старта на учебната година. Това е мярка, която съществува в закона за семейни помощи за деца. Става въпрос за около 62% от първолаците в България на базата на подоходен критерий, който е 350 лв. на човек в семейството. Досега еднократна помощ беше 150 лв., предложението е да се ориентираме към двойно увеличение", информира Адемов.
"Пазарът на труда е в трагично състояние. Заложена е бомба със закъснител, която ще избухне през есенно-зимния период, ако не се справим", добави министърът.
2012-а беше годината, през която към ОП "Развитие на човешките ресурси" бяха сключени най-много договори, беше осигурена заетост за 80 000 души, което е добро решение, призна той.
"Но след края на сезонната заетост, в началото на октомври 2013 г., договорите на хората, наети през 2012 г. изтичат. Това значи, че се създава ситуация, при която е трябвало да се предвиди допълнителен финансов ресурс. Всяка година по бюджета на МТСП има гласувани едни 73 млн. лв. През последните години по националния план за действие на заетостта. Целта на този план е и да реализира балансиращи функции, тоест в периодите в които оперативната програма има по-голям низходящ поток, националният план да замести и да осигури заетост на хората, излизащи от оперативните програми", заяви Адемов.
"От друга страна има диспропорция на пазара на труда, недостатъчни възможности за балансиране през зимния период. Няма грешка в това, че са договорени през 2012 г., но още в началото на 2013 е било ясно, че изходящият поток от оперативната програма започва от средата на юни 2013 и пикът на изходящите от оперативната програма около 42 000 заети е някъде към началото на септември до края на календарната година.
Служебният кабинет гласува едни допълнителни 30 млн. лева, така че допълнителните пари са около 100 млн. лева. Вече към края на май близо 85 млн. от тези пари са договорени, те са за заетост. Но недостигът в края на годината ще бъде изключително сериозен", изчисли министърът на труда и социалната политика.
Той специално подчерта, че не може само МТСП да бъде ангажирано с проблема безработица. И каза: "Трябва да има тясно сътрудничество с Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). Тези министерства са двете страни на една и съща монета. Досега всички политики, свързани с безработицата са се обръщали единствено към министерството на финансите."
Попитан за предприемачеството, Адемов обясни, че ако държавата спре да пречи и да натиска бизнеса, той сам може да се справи със задачите, които са пред него. "Има възможност до края на тази година от Българската банка за развитие да отпускат целеви кредити за малкия и средния бизнес", добави Адемов.
Той напомни, че всеки трети в младежка възраст до 29 години на практика е безработен. "Трябва да изградим такъв строен ред за това младежите, завършващи средно или и висше образование, да имат възможност да бъдат наети в рамките на 4 месеца след завършване на образованието. Европейските пари са допълващи, а основните средства са по линия на националния план за действие по заетостта.
За следващата година тези 73 млн. лева са очевидно недостатъчни и трябва да търсим възможности за 150-200 млн. годишно", каза министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!