Щ е има парламент, ще има и правителство, а Бойко Борисов ще бъде министър-председател. Това заяви политологът Антоний Гълъбов за БНТ. По думите му големият въпрос сега е как ще се държи Реформаторският блок (РБ) в тази ситуация.
Опитът досега показва,
„че десницата трудно се удържа заедно във власт“,
„обикновено коалициите се разпадат в опозиция, но при нас десните обикновено не издържат натоварването на властта“, каза Гълъбов.
Той добави, че РБ е трябвало още миналата година да изясни отношенията си с ГЕРБ и в споразумение ясно да се каже в кое са заедно и в кое – не.
Другата част на уравнението е Патриотичният фронт. Зад коалиционните етикети тук обаче има известни напрежения, които биха могли да се окажат важни за ГЕРБ, каза още Гълъбов. „Важно е как ще бъдат водени преговорите от тук нататък. Ако те се водят за партийно управление, най-вероятно ще катастрофират. Те трябва да се водят по много кратък дневен ред за по-малко от една година“, обобщи той.
Победителят на предсрочните избори
ГЕРБ напълно осъзна, че трябва да управлява или поне да излезе с оферта за управление,
защото друго поведение би имало много висока цена за тях – отказ или неспособност да съставят правителство ще доведе до срив, коментира пък социологът Андрей Райчев.
По думите му в ГЕРБ са принудени да бъдат активни.
Те използват „и трите писти, които историята им е дала“ – едната е коалиция с две по-малки десни партии, втората е да обявят правителство на малцинството с гласовете на ДПС и третата е свързана с предстоящите преговори с БСП, каза Райчев.
Последната изглежда все по-малко вероятна, защото социалистите се дърпат. Подкрепата на ДПС пък е рискована, защото ГЕРБ със сигурност ще бъдат обвинени, че управляват с ДПС, анализира той.
Най-простата и елементарна формула, според Райчев, е тройна коалиция от една голяма и две малки десни партии – т.е. ГЕРБ с Реформаторския блок и Патриотичния фронт.
„Тук има една загадка – дали РБ ще издържи това влизане или ще се разкъса на две парчета“, коментира и Райчев.
Коалицията на ГЕРБ с реформаторите и патриотите не обещава да бъде стабилна,
освен това на нея няма да се гледа с добро око в Брюксел заради включването на националисти, коментира пък социологът Юлий Павлов, цитиран от БГНЕС.
Не можем да очакваме, че преговорите за новия кабинет ще завършат скоро, защото ситуацията е много сложна. В крайна сметка хората, въпреки декларираните от мнозина преди това настроения срещу политическата класа, вкараха в парламента всички стари муцуни. Има много противоречиви програми, несъвместими личностни отношения и т.н. И по тази причина сега ще трябва да се водят много сложни преговори. Проблеми възникнаха дори при политическите сили, които имат сродни програми, каквито са ГЕРБ и Реформаторският блок. От страна на по-малката коалиция се поставят абсурдни условия. Едва вчера част от тях бяха оттеглени. Освен това тези две политически сили нямат достатъчно депутати, за да направят мнозинство. Те трябва да привлекат и трета.
Брюксел няма да гледа с много добро око на включването на една откровено националистическа сила като Патриотичния фронт в едно бъдещо коалиционно правителство с участието на ГЕРБ и РБ. Все пак коалицията от тези три политически сили е единствената, която не е забранена. По ред причини нито БСП, нито ДПС могат да участват в управлението на страната. За Атака и „България без цензура“ да не говорим. Там са изречени толкова обидни твърдения по адрес на Бойко Борисов, който съответно съди лидерите им за клевета.
Все пак малките партии трябва да осъзнаят, че са малки и да поемат по-голямата част от компромисите. Естествено и ГЕРБ ще трябва да направят компромиси, но трябва да е ясно каква е тежестта на отделните партии пред избирателите.
Според Павлов обаче коалиция ГЕРБ, РБ и ПФ няма да е стабилна. Тя ще се крепи на много крехки компромиси.
Затова трябва да се помисли дали да не ѝ бъде сложен един ограничен хоризонт във времето.
Служебният премиер Георги Близнашки определи коалицията между ГЕРБ, Реформаторският блок и Патриотичния фронт като най-добрият вариант за управлението на страната.
Той вижда два варианта за съставяне на кабинет. „Единият е дясноцентристка коалиция с оглед на съотношението на силите в Народното събрание“, като в нея може да се предполага, че ще влезе и Патриотичният фронт.
„Вторият вариант, ако тази опция не може да даде резултат, е голямата коалиция, за която толкова много ни подсказват отвън. ГЕРБ-БСП с подкрепата на още някой, но очевидно е, че с оглед на проблемите, пред които сме изправени, трябва да се търси консолидация не само в Народното събрание, но и в обществото, за да могат да се предприемат тежките реформи, пред които сме изправени“, коментира служебният премиер пред телевизия Bulgaria On Air.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!